‏پیام تسلیت حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالله نوری ‏


پیام تسلیت حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالله نوری


انا لله و انا الیه راجعون
 
(الذین یبلغون رسالات الله و یخشونه و لایخشون أحدا الا الله و کفی بالله حسیبا)

 رحلت جانگداز عالم نستوه ، فقیه و مرجع عالیقدر و مبارز خستگی ناپذیر حضرت آیت الله العظمی منتظری را به عموم شیعیان به ویژه ملت فرهیخته ایران و حضور خانواده محترم و فرزندان مکرمشان تسلیت عرض می‎نمایم .

این رادمرد عرصه علم و عمل ، برجسته ترین تربیت یافته مکتب فقهی ، اصولی و فلسفی آیت الله العظمی برجرودی ، امام خمینی و علامه طباطبایی بود. معظم له بیش از شصت سال حوزه های علمیه و جهان تشیع را از فضل و دانش خود بهره مند ساخت و تدریس خارج فقه و اصول ایشان که از حدود سال 1345 شروع شد در همه دوره ها از ممتازترین و موفق ترین درس های حوزه علمیه قم بود. میراث ماندگار ایشان در حوزه های مختلف علوم اسلامی و انبوه شاگردان مبرزی که در مکتب او به اجتهاد دست یافتند به خوبی بر گستردگی دانش و تبحر وی گواهی می‎دهد. آنچه این مرد بزرگ را کم نظیر می‎نمود از یک سو سعه علمی ایشان بود که در عین استقرار در قله فقاهت و اجتهاد، در عرصه حکمت ، فلسفه ، عرفان ، اخلاق و به ویژه احاطه عمیق بر نهج البلاغه نیز مقامی ممتاز داشت ، و از دیگر سو مبارزات خستگی ناپذیر و شجاعانه و مثال زدنی ایشان بر علیه ظلم و استعمار و استبداد و تحجر و مقدس مآبی بود.

نقش ممتاز و تعیین کننده فقیه عالیقدر در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و همراهی با امام خمینی بر هیچ کس پوشیده نیست و افزون بر از خودگذشتگی و فداکاری در راه مبارزه ، خانواده خود را نیز وقف انقلاب کرد و فرزند برومند ایشان شهید محمد منتظری همواره پیشتاز مبارزات بود. در دوران پس از انقلاب نیز نقشی کلیدی و فراموش ناشدنی در شکل دهی و استقرار نظام و تدوین قانون اساسی و تداوم ارزشهای انقلاب داشت . این عالم عالی مقام و نستوه در راه مبارزه با ظلم و استبداد و تحجر چه در دوران قبل انقلاب و چه پس از آن بی رحمانه و ناجوانمردانه مورد اهانت ، هتاکی ، زندان ، حصر و دیگر محرومیت ها قرار گرفت و همچون کوه در برابر ناملایمات مقاومت کرد. هرگز برای لحظه ای در برابر ستم و انحراف سر فرود نیاورد و تا آخرین روز عمر مبارک و حیات طیبه اش در ترویج اسلام و افشای ظالمان فعال بود. بدون تردید رحلت این عالم بزرگوار ضایعه ای جبران ناپذیر برای جهان اسلام و تشیع بود که حوزه های علمیه ، علما و دانشمندان ، مؤمنان و آزادیخواهان را در سوگی بزرگ فرو برد.

اکنون او همچون امام خمینی در سن 87 سالگی پس از عمری تلاش و مبارزه خستگی ناپذیر در انجام رسالت و وظیفه ، در ایام عزای سالار شهیدان دیده بر جهان بست و همگان را سوگوار ساخت . از خداوند منان خواهانم که روح ملکوتی این عالم سترگ را با پیامبر عظیم الشأن و اولیای گرامی او محشور و از رحمت واسعه خود بهره مند فرماید.
88/9/30
عبدالله نوری