‏پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ‏


پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم


انا لله و انا الیه راجعون

(فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما)

 هجرت مظلومانه و رحلت جانگداز بزرگ مرجع شیعه ، فقیه ، مفسر، فیلسوف و اسلام شناس بزرگ مرحوم آیت الله العظمی منتظری (اعلی الله مقامه الشریف) جانهای همه آزادگان و حق خواهان را گرفته و دلهای همه امت اسلام را به درد آورده است .

فقیهی از میان ما رفت که خود از سنین جوانی به درجه اجتهاد در فقه و اصول و فلسفه نایل گشت و خلاصه ای از فقه و اصول و فلسفه و عرفان اساتید بزرگوارش آیات عظام بروجردی و امام خمینی و علامه طباطبایی (ره) بود که با حافظه ای بی مانند و استعدادی بی نظیر و با سختکوشی و پشتکار، نمونه یک اسلام شناس جامع و عمیق شد.

هنر منتظری تنها در فهم و درک عمیق دینی نبود. او در تمام فراز و نشیب های زندگی اش آینه تمام نمای عمل دینی نیز بود. مبارزه با خفقان ستمشاهی و تحمل زندان و شکنجه و درد و رنج ، حقگویی و استقامت در مسیر تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی ، خیرخواهی و از خود گذشتگی در برابر مصالح مردم و جامعه و فریفته نشدن به عناوین و مقامات اعتباری دنیای بی اعتبار، رفتار عزت مندانه ای بود که از انسانهای عزیزالوجودی چون او سرفرازی می‎نمود.

آن مجاهد نستوه و فقیه عالیقدر عصاره فضایل علمی و عملی حوزه های علمیه و چهره تابناک روحانیت راستین شیعه بود، که در عمل به وظیفه دینی و دفاع از حق و مظلومین بی نظیر و سرمشق برای همه آزادی خواهان و حق طلبان بود.

آن یار صادق امام راحل (قدس سره) و پیشوا و راهنمای نهضت اینک در میان ما نیست ، اما راه روشنی که ترسیم کرد پیش روی ما خواهد بود.

رحمت و رضوان خداوند بر آن روح قدسی و روحانی واقعی و مرجع بزرگ دینی باد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم این مصیبت عظما را به پیشگاه بقیه الله الاعظم (عج) مراجع معظم تقلید، نخبگان بزرگوار و خانواده معظم له به ویژه آقازادگان حجة الاسلام والمسلمین حاج احمد منتظری و جانباز عزیز سعید آقای منتظری و همسر گرانقدر درد و زجرکشیده آن بزرگوار و ملت سرفراز و انقلابی تسلیت عرض می‎نمایند و از خداوند متعال حشر با ائمه معصومین و صالحین برای آن مرحوم مسألت داریم .
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم
آذر 88