صفحه ۴۳۵

2- و در فروع کافی به سندی که اشکالی در آن نیست به نقل از امام جعفرصادق (ع) آمده که فرمودند: "رسول خدا(ص) هر وقت سریه ای را به جنگ می‎فرستاد فرمانده آن را می‎خواند و او را در کنار خود و اصحاب را در پیش روی خود می‎نشاند و آنگاه می‎فرمود: حرکت کنید به نام خدا و برای خدا و در راه خدا و بر شریعت پیامبر خدا، به کسی مکر و خیانت نکنید، کسی را مثله نکنید، درختی را قطع ننمائید، مگر اینکه به آن احتیاج پیدا کنید، و پیرمرد از کارافتاده و بچه و زن را نکشید و..."مغنی ‏400/10

شیخ نیز در تهذیب همین را روایت کرده است."سریه" دسته های کوچک مسلح بوده که پیامبر(ص) در بین آنان نبوده و برای دفع دشمن فرستاده می‎شد.

3- در دعائم الاسلام است که: "روایت شد برای ما از امام محمدباقر(ع)، از پدرش، از پدرانش، از امیرالمؤمنین (ع) که رسول خدا(ص) هر گاه لشکر یا سریه ای را به جنگ می‎فرستاد همراهان آن را به تقوای الهی سفارش می‎کرد... و می‎فرمود: جنگ کنید به نام خدا و در راه خدا... و بچه و پیرمرد سالخورده و زن را نکشید - یعنی: در صورتی که با شما جنگ نمی کنند - و مثله نکنید و خیانت نورزید و خلف وعده ننمائید."عن الکلینی بسند صحیح عن معاویة بن عمار قال: اظنه عن ابی حمزة الثمالی، عن ابی عبدالله قال: "کان رسول الله (ص) اذا اراد ان یبعث سریة دعاهم فاجلسهم بین یدیه ثم یقول: سیروا باسم الله و فی سبیل الله و علی ملة رسول الله (ص) لاتغلوا و لاتمثلوا و لاتغدروا و لاتقتلوا شیخا فانیا و لا صبیا و لا امراءة و لا تقطعوا شجرا الاان تضطروا الیها." الحدیث. (وسائل ‏43/11، باب 15 از ابواب جهاد العدو، حدیث 2؛ از کافی ‏27/5)

ناوبری کتاب