صفحه ۱۰۴

ثانیا: آنچه از روایات در بالا ذکر شد خبرهای واحد است که روایات دیگری با آنها معارضه می‎کند:

1- از سعید بن جبیر است که گوید: "به ابن عباس گفتم: سوره انفال چه وقت نازل شد؟ گفت: در جنگ بدر نازل شد."عن سعید بن جبیر قال: قلت لابن عباس: سورة انفال ؟ قال: نزلت فی بدر. (الدر المنثور ‏158/3)

از این روایت استفاده می‎شود که تمام سوره در جنگ بدر نازل شده است.

2- از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده که حضرت فرمودند: "از غنائم جنگ بدر یک شتر مسن نصیب من شده بود، و در همان وقت رسول خدا(ص) نیز یک شتر مسن دیگر به عنوان خمس به من عطا فرمود."عن امیرالمؤمنین (ع) قال: کان لی شارف من نصیبی من المغنم یوم بدر، و کان رسول الله (ص) اعطانی شارفا من الخمس یومئذ. (تفسیر قرطبی ‏9/8، عن مسلم فی صحیحه)

3- در رساله منسوب به امام صادق (ع) است که حضرت بعد از ذکر نزول آیه انفال در جنگ بدر می‎فرماید:

"وقتی که رسول خدا(ص) به مدینه بازگشت خداوند این آیه را بر او نازل فرمود: "واعلموا انما غنمتم..." رسول خدا(ص) آن غنیمتی را که به دست آورده بود پنج قسمت کرد و سهم خدا را برای خود برداشت...این روز، روز بدر بود و این هم مصرف غنائمی است که با شمشیر گرفته شد..."فی الرسالة المنسوبة الی الامام الصادق (ع) بعد ذکر نزول آیة الانفال فی بدر قال: فلما قدم رسول الله (ص) المدینة انزل الله علیه "واعلموا انما غنمتم..." فخمس رسول الله (ص) الغنیمة التی قبض بخمسة اسهم فقبض سهم الله لنفسه...فهذا یوم بدر و هذا سبیل الغنائم التی اخذت بالسیف. (تحف العقول 341/)

از ظاهر سخن حضرت استفاده تخمیس غنائم بدر می‎شود.

ثالثا: شاید اینکه پیامبر(ص) غنائم بدر را پنج سهم نکرده است - بر فرض که صحت داشته باشد - به دلیل این بوده است که به آن احتیاجی نداشته و محل

ناوبری کتاب