صفحه ۲۵۰

جزیه خواهیم داشت. و در اینجا برای اطلاع خوانندگان گرامی اجمالا تنها به ذکر برخی از آیات و روایات در دو مسأله امان و آتش بس خواهیم پرداخت:

الف: قرارداد امان

[در این رابطه به چند آیه و روایت توجه فرمائید:]

1- خداوند متعال می‎فرماید:

و ان احد من المشرکین استجارک فاجره حتی یسمع کلام الله ثم ابلغه مأمنه توبه (9)6/ و اگر یکی از مشرکان از تو پناه خواست به وی پناه بده تا کلام خدا را بشنود، آنگاه وی را به جایگاه خود برسان.

2- از پیامبراکرم (ص) در خطبه ای که در مسجد خیف ایراد فرموده آمده است:

"مسلمانان با یکدیگر برادرند، خونهایشان هم سطح یکدیگر است و کوچکترین آنان ذمه دیگران را به عهده می‎گیرد."المسلمون اخوة تتکافئ دماؤهم و یسعی بذمتهم ادناهم. (کافی ‏403/1، کتاب الحجة، باب ما امر النبی (ص) بالنصیحة لائمة المسلمین، حدیث 1)

3- از سکونی از امام صادق (ع) روایت شده که گفت:

"به آن حضرت عرض کردم معنی این جمله پیامبر(ص) که می‎فرماید: کوچکترین آنان ذمه دیگران را به عهده می‎گیرد، چیست ؟ فرمود: یعنی اگر سپاهی از مسلمانان تعدادی از کفار را به محاصره درآورند و یکی از آنان پیشقدم شد و گفت: به من امان بدهید تا با رهبر شما گفتگو کنم و کوچکترین سرباز مسلمانان به وی امان داد بر بالاترین رده فرماندهی آنان واجب است که به امان این سرباز وفادار بماند."ما معنی قول النبی (ص): یسعی بذمتهم ادناهم ؟ قال: لو ان جیشا من المسلمین حاصروا قوما من المشرکین فاشرف رجل فقال: اعطونی الامان حتی القی صاحبکم و اناظره، فاعطاه ادناهم الامان وجب علی افضلهم الوفاء به. (وسائل ‏49/11، ابواب جهاد عدو، باب 20، حدیث 1)

ناوبری کتاب