صفحه ۲۴۴

بیرون راندن شما به یکدیگر کمک دادند، و هر که آنان را ولی و دوست خویش بگیرد همینان از ستمکارانند.

4- و ان احد من المشرکین استجارک فاجره حتی یسمع کلام الله ثم ابلغه مأمنه ذلک بانهم قوم لا یعلمون توبه (9)6/ اگر یکی از مشرکان از تو پناه خواست به وی پناه بده تا کلام خدا را بشنود، آنگاه وی را به محل و جایگاهش بفرست، این از آن روست که اینان دسته ای هستند که نمی دانند.

5- و لا تجادلوا اهل الکتاب الابالتی هی احسن الاالذین ظلموا منهم عنکبوت (29)46/ با اهل کتاب جز به صورت نیکو مجادله مکن، مگر کسانی از آنان که ستمگرند.

6- پیامبراکرم (ص) با مشرکین مکه و یهود مدینه و نصارای نجران و دیگران پیمان همزیستی امضا فرمود و با آداب و اخلاق نیکو با آنان معامله و معاشرت می‎فرمود، و خداوند متعال زندگی آن حضرت (ص) را سرمشق ما قرار داده و فرموده: لقد کان اکم فی رسول الله اسوة حسنة لمن کان یرجوا الله و الیوم الاخر و ذکر الله کثیرااحزاب (33) 21/ برای شما زندگی پیامبرخدا سرمشق نیکوئی است، برای آنان که به خدا و روز قیامت امید دارند و خدا را همواره در خاطر دارند.

7- در سنن ابی داود از پیامبرخدا(ص) آمده است:

"آگاه باشید کسی که بر معاهدی که در پناه اسلام است ستم روا دارد یا از او کم بگذارد یا کاری را از او بخواهد که توان انجام آن را ندارد یا بدون رضایت او چیزی را از او بگیرد، من در روز قیامت بازخواست کننده و مدعی او خواهم بود."الا من ظلم معاهدا او انتقصه او کلفه فوق طاقته او اخذ منه شیئا بغیرطیب نفس فانا حجیجه یوم القیامة . (سنن ابی داود ‏152/2، کتاب الخراج و الفئ و الامارة، باب فی تعشیر اهل الذمة)

ناوبری کتاب