صفحه ۲۳۹

الله یوف الیکم و انتم لاتظلمون انفال (8) 60/ آنچه در توان دارید از نیرو و از اسبان سواری برای مقابله با آنان آماده کنید، تا با آن دشمنان خدا و دشمنان خودتان و دیگرانی را که جزء آنان هستند و شما نمی شناسید و خدا آنان را می‎شناسد بترسانید، و هر چیزی که در راه خدا انفاق می‎کنید به تمامی به شما باز می‎گرداند و شما مورد ستم واقع نمی شوید.

همان گونه که در آیات دیگر از پذیرش ولایت کفار و همراز گرفتن آنان به گونه ای که به اسرار و مسائل داخلی و محرمانه مسلمانان آگاهی یابند، به شکل بسیار شدید نهی شده است؛ ملاحظه فرمائید:

7- یا ایها الذین آمنوا لاتتخذوا بطانة من دونکم لایألونکم خبالا ودوا ماعنتم قد بدت البغضاء من افواههم و ما تخفی صدورهم اکبر قدبینا لکم الایات ان کنتم تعقلون ‏ هاانتم هولاء تحبونهم و لا یحبونکم و تؤمنون بالکتاب کله و اذا لقوکم قالوا آمنا و اذا خلوا عضوا علیکم الانامل من الغیظ ‏ قل موتوا بغیظکم ان الله علیم بذات الصدورآل عمران (3) 118/ و 119 هان ای کسانی که ایمان آورده اید همرازی جز از خودتان نگیرید که آنان در تباهی اندیشه تان هیچ کوتاهی نکنند، آنچه شما را به زحمت اندازد دوست می‎دارند؛ اینک کینه از دهانشان آشکار است و آنچه دلهایشان دربردارد سهمگین تر است. اکنون آیات را بر شما روشن ساختیم اگر به خرد دریابید؛ هان ! این شمایید که آنان را دوست می‎دارید حال آنکه شما را دوست نمی دارند، و شما به همه کتاب ایمان آورده اید، و آنگاه که شما را ملاقات می‎کنند گویند ما نیز ایمان آورده ایم، و آنگاه که به خلوت روند علیه شما انگشت خویش از خشم به دندان می‎گزند. بگو: از خشمتان بمیرید؛ زیرا خدا به آنچه در سینه هاست داناست.

ناوبری کتاب