صفحه ۲۲۴

و التزام به دین برای انسانها امری است اختیاری، و الزامی در آن نیست؛ و اکثر مردم نیز طبق فطرت خود در صورتی که دین صحیح به آنها ارائه شود طالب و علاقه مند به دین هستند، ولی اگر قدرتهای کافر و ستمگر - که مال خدا را مال خود و بندگان خدا را بردگان خود می‎پندارند - از ارائه دین به مردم ممانعت کنند، چنانچه در غالب کشورها مشاهده می‎گردد، در این صورت از باب لطف [برای رساندن حقایق به گوش مردم ] واجب است با این قدرتهای ستمگر به جنگ برخاست و شر آنها را از سر مردم کوتاه نمود.

خداوند متعال می‎فرماید: و قاتلوهم حتی لاتکون فتنة و یکون الدین کله اله انفال (8) 39/ با آنان جنگ کنید تا فتنه از میان برداشته شود و همه دین برای خدا گردد.

و از پیامبرخدا(ص) روایت است که فرمود:

"من مأمور هستم با مردم بجنگم تا بگویند: لا اله الا الله. آنگاه که آن را گفتند، از طرف من جان و مالشان محترم خواهد بود مگر به حق، و حساب آنان با خداوند - عزوجل - است."امرت ان اقاتل الناس حتی یقولوا: لااله الاالله، فاذا قالوها منعوا منی دمائهم و اموالهم الابحقها، و حسابهم علی الله - عزوجل -. (سنن ابی داود ‏41/2، کتاب جهاد، باب علی ما یقاتل المشرکون.)

خلاصه کلام اینکه: جهاد در اسلام برای دفاع از توحید - که حق خداوند بر بندگان خویش است - و دفاع از حقوق مستضعفین است نه برای سلطه بر کشورها و سایر بندگان خداوند، که این شیوه استعمارگران و مفسدین است.

ناوبری کتاب