صفحه ۳۵۷

باشیم و معلوم گردانیم همان گونه که تجسس درباره تلاشهای نظامی دشمنان خارجی پراهمیت است، مراقبت و تجسس درباره تلاشهای مخفی منافقین و دشمنان داخلی جنگ طلب اسلام نیز اهمیت دارد.

3- روایتی نیز در کتاب النکاح وسائل الشیعه موجود است که شاید بتوان از آن نیز در این مقام استفاده کرد. طبق آن روایت زراره از امام محمدباقر(ع) نقل کرده است که آن حضرت فرمود:

"مردی از دوستان علی بن الحسین (ع) بر او وارد شده و گفت: این همسر شیبانی شما از خوارج می‎باشد [و مخفی کاری می‎کند؛ زیرا که او] علی (ع) را ناسزا می‎گوید. اگر حرف مرا باور ندارید و دوست داری خودت از او بشنوی، من مقدماتش را آماده کنم تا شما بتوانید خودتان مستقیما از او بشنوید. حضرت فرمود: بلی، می‎خواهم خودم مستقیما بشنوم. آن شخص گفت: پس در آن ساعت مقرر که هر روز از منزل خارج می‎شوید خارج نشوید و در گوشه ای از منزل پنهان شوید، تا من او را به سخن گفتن وادار کنم و شما بشنوید.

فردا که شد آن حضرت همین کار را انجام داد و در گوشه مناسبی از منزل پنهان شد به طوری که حرف آنها را بشنود. آن مرد آمد و زن شیبانی حضرت را به سخن گفتن سرگرم کرد. آن زن در ضمن سخنان خود حرفهایی زد که خارجی بودن او برای امام زین العابدین (ع) آشکار گردید. آنگاه او را طلاق داده و رهایش کرد، در حالی که همیشه موجب اعجاب امام و بسیار مورد علاقه آن حضرت بود."عن زرارة عن أبی جعفر صادق (ع) قال: "دخل رجل علی علی بن الحسین (ع) فقال: ان امرأتک الشیبانیة خارجیة تشتم علیا، فان سرک أن أسمعک ذلک منها أسمعتک ؟ قال: نعم، قال: فاذا کان حین ترید أن تخرج کما کنت تخرج، فعد فأکمن فی جانب الدار، قال: فلما کان من الغد، کمن فی جانب الدار و جاء الرجل فکلمها فتبین منها ذلک، فخلی سبیلها و کانت تعجبه." (وسائل الشیعه (کتاب النکاح) ج ‏425/14، باب 10 از ابواب ما یحرم بالکفر، حدیث 7)

ناوبری کتاب