صفحه ۳۰۴

5- در ضمن خطبه حضرت فاطمه زهرا - سلام الله علیها - آمده است که آن حضرت فرمود:

"خداوند ایمان را برای پاک کردن مردم از آلودگی های شرک فرض گردانید،... و پیروی و طاعت ما را به عنوان نظام اجتماع، و امامت ما را به عنوان محور و عامل زداینده پراکندگی ها فرض گردانید."قالت الزهرا(ع) فی خطبتها: "فرض الله الایمان تطهیرا لکم من الشرک،... و طاعتنا نظاما للامة، و امامتنا لما للفرقة ." (کشف الغمة ج ‏109/2)

6- شیخ مفید(ره) در کتاب "امالی" با سند ویژه خود از ابن عباس نقل می‎کند که پیامبراسلام فرمود:

"کسی که خدا او را ولی امر و زمامدار قرار داده، حرفش را گوش کنید و از فرمانش پیروی نمایید، برای اینکه او [حافظ] نظام جامعه مسلمین است."عن ابن عباس قال: قال رسول الله (ص): "اسمعوا و أطیعوا لمن ولاه الله الامر، فانه نظام المسلمین." (امالی مفید 14، مجلس 2، حدیث 2)

7- حدیث صحیحی است از "یونس" که آن را از حضرت ابوالحسن رضا(ع) روایت کرده است. این حدیث صحیح درباره شخصی است که از حکومتهای جائری همانند بنی امیه و بنی عباس اسلحه دریافت کرده و برای "مرابطه" و "مرزبانی" به سرحدات سرزمین اسلامی عزیمت کند. راوی از امام - علیه السلام - می‎پرسد اگر در هنگام مرزبانی و مراقبت از سر حدات وطن اسلامی، از جانب دشمنان خارجی به او حمله شود، او چه باید بکند؟ آیا بجنگد؟ و اگر بجنگد تثبیت حکومت طاغوت و جائر نکرده است ؟ حضرت پاسخ می‎دهد: لازم است با دشمنان خارجی بجنگد، لکن به نیت دفاع از بیضه اسلام و نظام مجتمع مسلمین، و نه به نیت حمایت از سلطان جائر.

اینک ترجمه متن آن روایت را ملاحظه می‎فرمایید:

ناوبری کتاب