صفحه ۲۱

و طبق سنت دیرینه رایج در حوزه های علمیه "گزارش" آن درسها را که اصطلاحا "تقریرات" نامیده می‎شود می‎نوشتم. از آنجا که آگاهی داشتم که حضرت استاد - حفظه الله - شخصا آن مباحث را به عربی می‎نوشتند، تصمیم من بر این بود که بتدریج آن تقریرات را به فارسی آماده ساخته و منتشر کنم. در این بین اطلاع حاصل شد که فاضل محترم حجة الاسلام آقای محمود صلواتی نیز مشغول همین کار بوده و مقداری نیز از اوایل کتاب را آماده کرده اند.

لذا متن مفصلی که توسط نگارنده درباره تاریخچه فقه حکومتی اسلام و زندگینامه علمی حضرت استاد - حفظه الله - نوشته شده بود در اختیار آقای صلواتی گذاشته شد تا در مقدمه جلد اول ترجمه به نام "مبانی فقهی حکومت اسلامی" درج کند؛ و آن مقدمه در کتاب یاد شده، جلد اول از صفحه 7 تا صحفه 76 با حذف برخی قسمت ها، توسط مؤسسه کیهان به چاپ رسیده است.

اکنون قسمت نخست از ترجمه های انجام گرفته توسط اینجانب همراه با برخی توضیحات و تعلیقات درباره "احکام و آداب زندانها" و نیز "احکام استخبارات" از نظر فقه اسلامی به خدمت خوانندگان محترم ارائه می‎گردد.

این بحث در واقع ترجمه فصل هفتم و فصل هشتم از کتاب "دراسات فی ولایة الفقیه و فقه الدولة الاسلامیة" می‎باشد که در جلد دوم متن عربی چاپ شده آن از صفحه 421 تا صفحه 591 مندرج است. در اینجا یادآوری می‎کنیم که قسمت نخست این کتاب (احکام و آداب زندانها چند سال قبل زیر نظر حضرت استاد - دام ظله العالی - توسط اینجانب ترجمه و در روزنامه کیهان به صورت سلسله مقالات به چاپ رسیده است. قسمت دوم آن (احکام استخبارات) نیز در بهار سال 1366 ترجمه و به نظر استاد رسیده بود، لکن تاکنون در جایی به چاپ نرسیده است.

باید توجه داشته باشیم که تاکنون مسائل فقهی مربوط به زندانها و اطلاعات در تاریخ فقه ما هرگز به این صورت آن هم توسط یک فقیه و مجتهد جامع الشرایط با رعایت موازین و اصول نوشته نشده است، از این نظر کتاب حاضر منحصر به فرد و نمونه است. البته پیشتر آقای "وائلی" از دانشمندان سوریه کتابی به نام "احکام السجون" نوشته اند که در جای خود سودمند است، لکن دارای این شرایط و ویژگی ها نمی باشد.

در هر صورت محتوای این کتاب از دو قسمت تشکیل یافته است:

متن: متن کتاب به طور دقیق ترجمه نوشته شخص حضرت استاد می‎باشد که در

ناوبری کتاب