صفحه ۸۸

از امیرالمؤمنین (ع) روایت شده که فرمود:

"شرکت در حکمرانی به تزلزل و به هم ریختگی امور کشیده خواهد شد."الشرکة فی الملک تؤدی الی الاضطراب. (غرر و درر ‏86/2، حدیث 1941)

خداوند تبارک و تعالی نیز خطاب به پیامبر(ص) فرمود:

"با آنان مشورت کن پس آنگاه که تصمیم گرفتی به خداوند توکل نما."و شاورهم فی الامر، فاذا عزمت فتوکل علی الله. (آل عمران (3)/ 159)

که در این آیه شریفه خداوند متعال عزم و تصمیم نهائی را برای شخص پیامبراکرم (ص) قرار داده است. و در اینجا نکته ای است شایان تأمل.تمرکز در تصمیم گیری و اینکه امور اجرائی به ویژه در سطح رهبری باید متمرکز باشد نکته ای است که حضرت استاد بارها آنرا یادآور شده اند، و با تجربه ای که جمهوری اسلامی ایران در ده ساله اول خود بدان دست یافت به وضوح این مطلب روشن شد که مدیریت شورائی چندان موفق نیست، به همین جهت رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) -که متأسفانه اکنون که این سطور به نگارش درمی آید به رحمت ایزدی پیوسته و جهان اسلام را در سوگ خود عزادار نموده است - با درایت خاص خود در مورخه ‏68/2/4 هیأتی را برای اصلاح قانون اساسی به ویژه در اموری که در قانون اساسی کار به شورا محول شده بود مشخص فرمودند که قسمتی از حکم معظم له به قرار ذیل است: "... از آنجا که پس از کسب ده سال تجربه عینی و عملی از اداره کشور اکثر مسؤولین و دست اندرکاران و کارشناسان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر این عقیده اند که قانون اساسی با اینکه دارای نقاط قوت بسیار خوب و جاودانه است دارای نقایص و اشکالاتی است که در تدوین و تصویب آن به علت جو ملتهب ابتدای پیروزی انقلاب و عدم شناخت دقیق معضلات اجرائی جامعه کمتر به آن توجه شده است... محدوده مسائل مورد بحث

ناوبری کتاب