صفحه ۴۷۱

تعزیرات شرعی در کتب فقها و روایات

[در ادامه بحث حسبه لازم است مبحث تعزیرات شرعی مورد بررسی قرار گیرد. البته بحث حدود، مبحث جداگانه ای است که در کتاب حدود مورد بحث قرار گرفته است ]در اینجا ما سعی می‎کنیم یک راهی باز شود تا ان شاءالله آقایان بتوانند در این زمینه بیشتر تتبع کنند و نوشته هایی که بیشتر متناسب با نیازهای زمان است تألیف و تنظیم نمایند. (الف - م، جلسه 205 درس).

شیخ طوسی در اواخر کتاب اشربه مبسوط می‎نویسد:تا آنجا که اینجانب اطلاع دارم این مبحث (تعزیرات شرعی) همراه با مبحث زندانها و استخبارات توسط فاضل ارجمند حجة الاسلام علی حجتی کرمانی به فارسی ترجمه شده که مبحث استخبارات آن تحت عنوان "تجسس، استخبارات و اطلاعات" توسط دفتر نمایندگی حضرت امام (ره) در کمیته انقلاب اسلامی منتشر گردید، در ترجمه این مبحث نیز ترجمه ایشان مدنظر بوده؛ که بدین وسیله از زحمات ایشان قدردانی و تشکر به عمل می‎آید. (مقرر)

"هر کس معصیتی مرتکب گردد که حدی برای آن معصیت تعیین نشده باشد تعزیر می‎شود؛ مثل کسی که مالی به اندازه نصاب نصاب دزدی برای اقامه حد، یک چهارم دینار است. یعنی چهار نخود و نیم طلای سکه دار، یا معادل آن در قیمت. (مقرر) را از محلی بدون حفاظ و یا مالی کمتر از حد نصاب را از مکانی با حفاظ سرقت کند، یا با زنی نامحرم بدون دخول وطی کند، یا

ناوبری کتاب