صفحه ۳۹۶

و آن حضرت (ع) امام و پیشوای مسلمانان بود و با بیانات خود در این دو خطبه انگیزه های قیام و انقلاب خود را بیان فرمود، و خود و اولاد و اصحابش در این راه به درجه شهادت نائل آمدند، و در زیارت شریفه آن حضرت آمده است: "اشهد انک قد اقمت الصلاة و آتیت الزکاة و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر" پس بر مسلمانان به ویژه بر شیعیان آن حضرت است که همه به وی اقتدا نموده و به نور هدایتش راه جویند.

9- در درالمنثور از پیامبرخدا(ص) روایت شده که فرمود:

"به زودی آسیای اسلام به چرخش در خواهد آمد، پس در همان جهتی که قرآن می‎گردد شما نیز به همان سمت بگردید، چون قدرت و حکومت ممکن است با قرآن به مبارزه برخیزند و از هم جدا شوند. بی تردید به زودی بر شما حکومت هایی حاکم می‎شوند که برای شما به گونه ای حکم می‎کنند و برای خودشان به گونه ای دیگر، پس اگر آنان را اطاعت کنید شما را گمراه می‎کنند، و اگر آنان را نافرمانی کنید شما را به قتل می‎رسانند." به آن حضرت گفتند: چه کنیم اگر چنین زمانی را درک کردیم ؟ حضرت فرمود: "همانند اصحاب حضرت عیسی (ع) باشید که با اره سر بریده می‎شدند و بر چوبه دار بالا می‎رفتند. مرگ در اطاعت بهتر از زندگی در معصیت است.""ان رحی الاسلام ستدور، فحیث ما دار القرآن فدوروا به، یوشک السلطان و القرآن ان یقتتلا و یتفرقا. انه سیکون علیکم ملوک یحکمون لکم بحکم و لهم بغیره، فان اطعتموهم اضلو کم و ان عصیتموهم قتلوکم. قالوا: یا رسول الله، فیکف بنا ان ادرکنا ذلک ؟ قال: تکونوا کاصحاب عیسی (ع)، نشروا بالمناشیر و رفعوا علی الخشب؛ موت فی طاعة خیر من حیاة فی معصیة ."(در المنثور ‏301/2) صدر روایت اشاره است به روند حکومت در دوران خلفای اموی و عباسی که به حسب ظاهر قرآن مطرح می‎شد ولی در عمل، سیاست حکام اسلامی با آن در تضاد بود؛ و روشن است فرمایش پیامبر(ص) منحصر به دوران ذکر شده نیست، بلکه شامل هر زمانی که قرآن و دستورات آن با مسیر حرکت مدعیان حکومت قرآن مخالف باشد خواهد شد.(مقرر)

10- در نهج السعاده آمده است که ابوعطا گفت: امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) در حالی که اندوهگین بود و نفسهای عمیق می‎کشید بر ما وارد شد و فرمود: چگونه خواهید بود با زمانه ای که بر شما سایه افکند! آنگاه که حدود الهی تعطیل و اموال مردم به بازیچه گرفته شود، و با دوستان خدا دشمنی، و با

ناوبری کتاب