صفحه ۳۷۲

کردم: چرا خداوند در زمان حضرت نوح همه مردم را غرق فرمود با اینکه در بین آنان اطفال و افراد بی گناه وجود داشتند؟ حضرت فرمود:

"در میان آنان اطفال وجود نداشتند؛ چرا که خداوند عزوجل صلب و رحم قوم نوح را چهل سال عقیم نمود و نسل آنان قطع شد، آنگاه آنان را غرق فرمود و طفلی در بین آنان نبود، خداوند به عذاب خویش افراد بی گناه را هلاک نمی کند. و اما سایرین، دسته ای غرق شدند به خاطر اینکه پیامبر خداوند، نوح (ع) را تکذیب کردند؛ و دسته ای غرق شدند چون به تکذیب مکذبین رضایت دادند؛ و کسی که خود در کاری حضور نداشته باشد ولی بدان راضی باشد، همانند کسی است که شاهد آن بوده و آن را انجام داده است."و بهذا الاسناد عن الرضا(ع) قال: قلت له: لای علة اغرق الله - عزوجل - الدنیا کلها فی زمن نوح (ع) و فیهم الاطفال و من لاذنب له ؟ فقال: "ما کان فیهم الاطفال، لان الله - عزوجل - اعقم اصلاب قوم نوح و ارحام نسائهم اربعین عاما فانقطع نسلهم فغرقوا و لا طفل فیهم، ما کان الله لیهلک بعذابه من لاذنب له، و اما الباقون من قوم نوح فاغرقوا بتکذیبهم لنبی الله نوح (ع)، و سائرهم اغرقوا برضاهم بتکذیب المکذبین، و من غاب عن امر فرضی به کان کمن شاهده و اتاه."(وسائل ‏410/11، ابواب امر و نهی، باب 5، حدیث 5)

11- باز از آن حضرت (امام رضا(ع" از پدران وی (ع) از پیامبرخدا(ص) منقول است که فرمود:

"روزگاری بر مردم بیاید که قلب فرد مؤمن در سینه وی ذوب می‎شود همان گونه که سرب - یعنی قلع - در آتش ذوب می‎شود. و این بدان جهت است که مشاهده می‎کند بلا و بدعت هایی که در دین ایجاد شده و قدرت بر تغییر آن را ندارد."قال رسول الله (ص): یأتی علی الناس زمان یذوب فیه قلب المؤمن فی جوفه کما یذوب الانک فی النار، یعنی الرصاص. و ما ذاک الالما یری من البلاء و الاحداث فی دینهم و لا یستطیعون له غیرا. (وسائل ‏411/11، ابواب امر و نهی، باب 5، حدیث 8)

12- در حدیث سلیمان بن خالد از امام صادق (ع) آمده است:

"اگر اهل آسمانها و زمین دوست نداشتند که با رسول خدا(ص) می‎بودند، از اهل آتش بودند."لو ان اهل السماوات و الارض لم یحبوا ان یکونوا شهدوا مع رسول الله (ص) لکانوا من اهل النار. (وسائل ‏411/11، ابواب امر و نهی، باب 5، حدیث 10)

ناوبری کتاب