صفحه ۳۷

زمینه های گسترش "معروف" در ابعاد مختلف فراهم آید و ریشه فساد و کارهای زشت خشک گردد.

وشاید مراد از واژه "اغلال" که در آیه شریفه آمده مفهومی اعم از رسوم و قیود خرافی جاهلیت و احکام دشواری که در شریعت یهود تشریع شده بوده، و یا آنچه اسرائیل بر خویش حرام می‎شمرده باشد. در حدیثی از ابی امامه از پیامبراکرم (ص) وارد شده که فرمود: "من بر اساس شریعت یهود و نصرانیت مبعوث نشدم بلکه بر اساس دین حنیف [مطابق با فطرت ] و آسان مبعوث شدم."انی لم ابعث بالیهودیة و لا بالنصرانیة، ولکن بعثت بالحنیفیة السمحة . (مسند احمد ‏266/5). یکی از ویژگی های حکومت اسلامی سادگی آن است، بسیاری از مشکلات و قوانین دست و پاگیر اداری کشور ما از نظام اداری غرب به ارث رسیده است. در صدر اسلام حتی در زمان امیرالمؤمنین (ع) که حکومت اسلامی نسبتا گسترش یافته بود همان سادگی حکومت اسلامی به چشم می‎خورد، البته الآن نمی شود به همان سادگی صدر اسلام حکومت را اداره کرد؛ چراکه اکنون کارها گسترش یافته و شعبه های مختلف علوم و فنون ایجاد شده و اموری هست که آن زمان نبوده، اما باید تشکیلات زاید را بتدریج از بین برد و نظام اداری کشور را متناسب با نیازها اصلاح کرد و از امور تکراری و کاغذبازی و تشریفات دست و پاگیر و اضافه کردن میز و دفتر و دستک پرهیز کرد. (الف - م، جلسه 119 درس)

2- "ولینصرن الله من ینصره ان الله لقوی عزیز ‏ الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلاة و آتوا الزکاة و امروا بالمعروف و نهوا عن المنکر و لله عاقبة الامور...حج (22)/ 40_41 و هرکه خدا را یاری کند البته خدا او را یاری خواهد کرد؛ زیرا خدا در منتهای اقتدار و توانائی است. آنان که اگر در زمین به آنها اقتدار و تمکن دهیم نماز به پا می‎دارند و زکات می‎دهند و امر به معروف و نهی از منکر می‎کنند، و عاقبت کارها در دست خداست."

پس کسانی که خدا را یاری می‎دهند و از سوی او یاری شده اند، طبق این آیه شریفه همان کسانی هستند که اگر در زمین تمکن و حکومت یابند فرائض الهی از قبیل نماز و زکات و سایر فرائض را اقامه می‎کنند و امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه گسترش می‎دهند.

ناوبری کتاب