صفحه ۳۵۴

بالمعروف و الناهون عن المنکر و الحافظون لحدود الله و بشر المؤمنین -توبه (9)112/ از گناه پشیمانان، خداپرستان، شکر نعمت گزاران، روزه داران، نماز با خضوع گزاران، امر به معروف و نهی از منکرکنندگان، و نگهبانان حدود الهی همه اهل ایمانند، و مؤمنان را بشارت باد.

موضوع در این آیه همه مؤمنین هستند، چنانچه از آیه قبل از آن یعنی آیه: "ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة" بدست می‎آید.

3- کنتم خیر امة اخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر و تؤمنون بالله ولو آمن اهل الکتاب لکان خیرا لهم منهم المؤمنون و اکثرهم الفاسقون آل عمران (3)110/ شما نیکوترین امتی هستید که برای اصلاح مردم آفریده شده اید، تا مردم را به نیکوکاری وادار کنید و از بدکاری باز دارید و ایمان به خدا آرید، و اگر همه اهل کتاب ایمان می‎آوردند برای آنان بهتر بود، لکن بعضی از آنان با ایمان و بیشترشان فاسق و بدکارند.

ظاهرا خطاب این آیه به همه مسلمانان است و مراد از مردم همه مردم اعم از مسلمان و غیر مسلمان هستند، و مراد به "اخراج" آفرینش و آشکار شدن است، نظیر آیه شریفه "اخرج المرعی - چراگاهها را آفرید." پس مراد آیه شریفه - والله اعلم - این است که مسلمانان به عنوان مسلمانان بهترین امتی هستند که آفریده شده و برای نفع اجتماعات بشری ایجاد شده اند، و ملاک برتری آنان بر دیگران نیز این است که نیکی ها را در جامعه گسترش داده و از پلیدی ها جلوگیری می‎کنند و جوامع را اصلاح می‎نمایند. در تفسیر مجمع از پیامبر(ص) منقول است که فرمود:

"شما هفتاد امت را پشت سر گذارده اید، و شما بهترین و گرامی ترین آنان نزد خداوندید."انتم وفیتم سبعین امة، انتم خیرها و اکرمها علی الله. (مجمع البیان ‏486/1، جزء 2)، این روایت در درالمنثور ‏64/2 نیز بدین گونه آمده است: انکم تتمون سبعین امة، انتم خیرها و اکرمها علی الله. و در مجمع البیان چاپ صیدا، سال 1333 "انتم زینتم ستین امة" آمده است.

ناوبری کتاب