صفحه ۲۲۵

(سوره یوسف در مکه نازل شد) و زبیربن بکار در اخبار مدینه روایت می‎کند که چون رافع در عقبه پیامبر مصطفی (ص) را ملاقات کرد آن حضرت آنچه در ظرف ده سال گذشته به وی نازل شده بود در اختیار وی قرار داد، رافع به مدینه بازگشت و قوم خویش را گردآوری کرد و آیات را برای آنان قرائت نمود.

6- و دیگری اسید بن حضیر است. در کتاب الاصابة در احوالات ابراهیم بن جابر می‎نویسد: وی از جمله بردگانی بود که در ایامی که طائف در محاصره آن حضرت بود خدمت وی رسید و آن حضرت وی را آزاد کرد و وی را به نزد اسید بن حضیر فرستاد تا مخارج وی را تأمین کرده و آموزشش دهد. این مطلب را واقدی نیز آورده است.

7- باز الاصابة در شرح حال ازرق بن عقبه ثقفی می‎نویسد: در زمان محاصره طائف خدمت پیامبر(ص) رسید و اسلام آورد، آن حضرت وی را آزاد کرد و او را در اختیار خالد بن سعید بن عاص قرار داد تا مخارجش را تأمین کرده و آموزشش دهد."تراتیب الاداریة ‏42/1_44. در پایان این مبحث به مناسبت فرا رسیدن ایام فاطمیه - وفات حضرت زهرا سلام الله علیها - و تعطیلی چند روزه درس، استاد بزرگوار مطالب مفیدی را بیان فرمودند که به اختصار یادآور می‎شویم: به مناسبت مصادف شدن این ایام با وفات حضرت فاطمه زهرا - سلام الله علیها - و اینکه به همین مناسبت تعدادی از فضلا به جبهه می‎روند

ناوبری کتاب