صفحه ۷۵

بحث ها دارد، بعد از انقلاب آن را برای فضلای حوزه علمیه قم تدریس می‎کردند که بعدا به صورت کتابی مستقل به چاپ رسیده است. لازم به ذکر است که کتاب الخمس و کتاب الزکاة نیز قبل از به چاپ رسیدن برای فضلای حوزه علمیه قم تدریس شده اند.

4 - کتاب الخمس و الانفال: این کتاب یکی از متون ارزشمند و کم نظیر در فقه استدلالی به ویژه در زمینه مسائل خمس و انفال است. اگر کسی این کتاب را با تخصص فقهی و با دید نقد بخواند، این نکته ظریف و مهم را درک خواهد کرد که از نظر عمق استدلال و وسعت آن حتی شاید با کتاب الخمس جواهر قابل تنظیر نباشد. کتاب الخمس و الانفال که حدود چهارصد صفحه حجم دارد، از طرف انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به چاپ رسیده است.

5 - کتاب الزکاة : این کتاب نیز مانند کتاب خمس ایشان کم نظیر است و تاکنون دو مجلد آن توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی قم به چاپ رسیده است.

6 - دراسات فی ولایة الفقیه و فقه الدولة الاسلامیة : متن عربی این کتاب ارزشمند بیش از چهار سال متن درسی دوره درس خارج فقه مباحث ولایت فقیه ایشان برای روحانیون و فضلای حوزه علمیه قم است که محتوای آن را یک دوره کامل فقه حکومتی اسلام به صورت عمیق و استدلالی دربرمی گیرد و مجموع آن به چندین مجلد بالغ می‎شود و می‎توان آن را "ام الکتاب" و جامع همه تألیفات ایشان تاکنون به حساب آورد.

7 - مباحث فقهی الغصب و الاجاره و الوصیة و بسیاری از مباحث درس خارج اصول مرحوم آیت الله بروجردی که ایشان تقریر نموده اند، اما هنوز به چاپ نرسیده و به صورت مخطوط باقی است.

8 - رساله توضیح المسائل: این کتاب متن فتاوای ایشان برای تقلید مردم در احکام شریعت مقدسه اسلام است و در سال 1362 ه ش با اصرار ائمه جمعه و جماعات و فضلای قم توسط دفتر تبلیغات اسلامی منتشر شده است. رساله توضیح المسائل ایشان یک دوره فشرده فقه اسلامی از بحث احکام تقلید و طهارت تا مباحث حدود و دیات و قصاص است و برخی از مسائل مستحدثه نیز به آخر آن ضمیمه شده است.

9 - درسهای نهج البلاغه: ایشان از جمله افراد نادری هستند که در سطح مرجعیت با افتخار تمام به تدریس کتاب بی نظیر نهج البلاغه مولی امیرالمؤمنین (ع) پرداخته اند. حاصل این تدریس تاکنون بیش از سیصد نوار ضبط شده است که تعدادی از آنها نیز از نوار پیاده و به صورت کتاب چاپ شده است. اما انتظار آن است که مجموع آنها در آینده به صورت کامل منتشر شود.

ناوبری کتاب