صفحه ۶۵

است، و گاهی نکات بسیار اساسی را نیز در تبیین فقه و فلسفه سیاسی اسلام بیان داشته است. چنانکه ضمن نطق استیضاحیه ای که در تاریخ 21 جوزای 1302 خورشیدی جلسه دوشنبه مجلس شورای ملی بیان کرده، نکات جالبی از جمله مطالب ذیل به چشم می‎خورد:

"منشاء سیاست ما دیانت است، ما با تمام دنیا دوستیم مادامی که متعرض ما نشده اند، هرکس متعرض ما بشود متعرض او خواهیم شد. همین مذاکره را با صدراعظم شهید عثمانی کردم، گفتم: اگر کسی بدون اجازه ما وارد سرحد ایران شود و قدرت داشته باشیم، او را با تیر می‎زنیم، خواه کلاهی باشد خواه عمامه ای خواه پاشو به سر داشته باشد، بعد که گلوله خورد و زمین خورد، دست می‎کنیم ببینیم ختنه کرده است یا نه (خنده حضار) اگر ختنه کرده بود بر او نماز می‎خوانیم، و اگر ختنه نکرده او را بدون نماز دفن می‎کنیم، دیانت ما عین سیاست ماست و سیاست ما عین دیانت ماست..."مدرس، ‏55/1، از انتشارات بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران.

مدرس ضمن همین نطق های پربار مجلس شورای ملی، اصول کلی را در زمینه سیاست خارجی به دست داده است که تحت عنوان "سیاست موازنه عدمی و وجودی" پایه یک فلسفه سیاسی اسلامی نوین و بی سابقه ای را پدید آورده است.همان مدرک، ج ‏159/1. آیت الله شهید مدرس کتاب مستقلی نیز در باب فقه قضایی اسلام به شیوه جدید که از انواع مباحث فقه حکومتی به اسلوب قانون گذاریهای نوین است دارد و به نام اصول تشکیلات عدلیه به چاپ رسیده است. مدرس این کتاب را با همکاری حاج آقا امام جمعه خویی و مشیرالدوله - وزیر عدلیه وقت - نوشته و از تصویب مجلس شورای ملی نیز گذشته است.چاپ سوم اصول تشکیلات عدلیه توسط جهاد دانشگاهی و دانشگاه اصفهان در سال 1365 ه ق به چاپ رسیده است.

10 - آیت الله العظمی بروجردی: حضرت آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی یکی از قویترین فقها و مراجع تقلید در تاریخ اسلام است که در سال 1292 ه ق در شهر بروجرد متولد و در سال 1340 ه ش در شهر مقدس قم درگذشت. او یکی از مصلحین جهان اسلام و منادیان وحدت شیعه و سنی و نیز از پیشگامان تبلیغات خارجی اسلام در دنیا بود؛ لذا نمایندگی های ارشادی و تبلیغی متعددی در سراسر جهان داشت.

آیت الله بروجردی یکی از فقهای معتقد و مثبت "ولایت فقیه" و استوانه های قابل اعتماد در تاریخ فقه حکومتی اسلام است. خلاصه عقاید و فتاوای او درباره ولایت فقیه را، شاگرد ممتاز آن بزرگوار و مقرر توانمند درسهای فقه و اصول فقهش، فقیه عالیقدر آیت الله منتظری در کتابی به نام "البدر الزاهر فی صلاة الجمعة و المسافر" تقریر نموده که بسیار جالب و شایسته دقت است.البدرالزاهر فی صلاة الجمعة والمسافر58/_50، چاپ قم، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ دوم.

ناوبری کتاب