صفحه ۴۷

فقهی جالب و اشباع کننده ای را مطرح نموده است.همان مدرک 127/_124.

علامه حلی در کتابهای فقهی دیگر خود مانند قواعدالاحکام و غیره نیز یک دوره کامل فقه امامیه را به بحث و بررسی نشسته و در ضمن آن مباحث اجتماعی، حکومتی و قضایی مانند کتاب قضا و شهادات، حدود و دیات، وقف، صدقات و زکوات و اخماس، ارث و دیگر مسائل لازم برای جامعه اسلامی و حکومت اسلامی را مفصلا مورد بحث قرار داده است.کتاب قواعدالاحکام علامه سه چاپ دارد، یکی چاپ سنگی قدیم که جدیدا نیز افست و منتشر گردیده است (قم - منشورات الرضی). و دیگری چاپ مهذب و جدید که با حواشی فرزندش فخرالمحققین به نام ایضاح الفواید در 3 جلد چاپ شده است. متن کامل آن نیز در اول جلد دوم جامع المقاصد یکجا چاپ شده است. در مجموع علامه حلی را می‎توان از فقهای مؤثر در سرنوشت اجتماعی و سیاسی مسلمین و از عوامل رشد و گسترش فقه حکومتی شیعه به حساب آورد.

3 - شهید اول: فقیه شهید و سعید اسلام "محمد بن جمال الدین مکی" معروف به "شهید اول" در سال 734 متولد و در سال 786 هجری به فوز عظیم شهادت نائل آمد. شهید اول با عصر انحطاط و زوال گرایی دستگاه بنی عباس و پیدایش حکومت های محلی شیعی مانند "سربداران خراسان" و غیره هم عصر بوده، و او تنها مرجع و مجتهد بزرگ عصر خود بود که از همه نقاط دور و نزدیک جهان اسلام، مسلمانان و نیازمندان به محضر پر برکتش می‎شتافتند.

شهید اول دارای شخصیت علمی و فقهی و سیاسی با هم بود؛ در برابر حکومت جائر وقت، هم رهبر فکری مردم بود و هم رهبر سیاسی؛ و با دولتهای نوظهور، علما و انقلابیون شیعه در سراسر جهان روابط پنهان و آشکار داشت. از این رو شهید را در مقام بررسی تاریخ فقه حکومتی و سیاسی اسلام باید از جمله الگوهای کم نظیر به شمار آورد.

حکومت نوظهور و انقلابی "سربداران خراسان" به سرکردگی "علی بن مؤید سربداری" طی یک نامه بسیار جالب و احترام آمیز که نشانگر پذیرفتن ولایت و امامت شهید اول برای خودشان است، از او دعوت کردند که از دمشق به خراسان عزیمت فرموده و زعامت و مقتدایی مردم آن سامان را بر عهده بگیرد.

در آن نامه که با امضای "علی بن مؤید" ارسال شده، از جمله چنین آمده است:

"... از آنجا که در سرزمین ما ارشاد کننده و راهنمایی وجود ندارد، رشدی نیز موجود نیست، و ما می‎ترسیم به همین خاطر خداوند خشم خود را بر این سرزمین نازل کند؛ لذا آرزومندیم که بر ما منت نهاده، با توکل بر خداوند به سوی ما عزیمت فرمایی و..."اللمعة الدمشقیة، ج ‏135/1، مقدمه محقق، چاپ و تصحیح سید محمد کلانتر.

ناوبری کتاب