صفحه ۳۷۸

من همواره با بلا و مصیبت ها و پراکندگی ها و تبعیدها روبرو خواهند شد تا اینکه یک قومی از سوی مشرق که با آنان پرچمهای سیاه است خواهند آمد که دنبال خیر هستند اما به آنان داده نخواهد شد. پس آنان جنگ و قتال خواهند کرد، پس یاری خواهند شد، آنگاه به آنان آنچه می‎خواستند داده خواهد شد، اما آنان آن را نمی پذیرند تا اینکه آن را به مردی از اهل بیت من واگذار کنند، پس زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد پس از آنکه پر از ظلم و جور شده باشد. پس هریک از شما آن روز را درک کردید به یاری آنان بشتابید، ولو با راه رفتن روی برف."عن رسول الله (ص): انا اهل بیت اختارالله لنا الاخره علی الدنیا، و ان اهل بیتی سیلقون بعدی بلاء و تشریدا و تطریدا حتی یأتی قوم من قبل المشرق معهم رایات سود فیسألون الخیر فلا یعطونه، فیقاتلون فینصرون، فیعطون ما سألوا فلا یقبلونه حتی یدفعوها الی رجل من اهل بیتی فیملؤوها قسطا کماملؤوها جورا فمن ادرک ذلک منکم فلیأتهم ولو حبوا علی الثلج. (سنن ابن ماجه ‏1366/2، باب 34، حدیث 4082)

4 - و باز در همان کتاب آمده که پیامبراکرم (ص) فرمود: "مردمی از مشرق قیام می‎کنند و زمینه را برای حکومت مهدی (عج) آماده می‎نمایند."یخرج ناس من المشرق فیوطئون للمهدی یعنی سلطانه. (سنن ابن ماجه ‏1368/2، باب 34، حدیث 4088)

5 - در کتاب بحارالانوار از تاریخ قم به سند خویش از ابی الحسن اول [ موسی بن جعفر(ع)] روایت نموده که فرمود:

"مردی از اهل قم قیام می‎کند که مردم را به حق دعوت می‎نماید و عده ای اطراف او گرد می‎آیند، همانند قطعه های بزرگ آهن که بادهای شدید و توفانها آنها را از موضع خود منحرف نمی کنند، از جنگ خسته نمی شوند و نمی ترسند و بر خدای توکل می‎کنند و عاقبت از آن متقین است."رجل من اهل قم یدعو الناس الی الحق یجتمع معه قوم کزبر الحدید، لا تزلهم الریاح العواصف و لایملون من الحرب، و لایجبنون، و علی الله یتوکلون، و العاقبة للمتقین. (بحارالانوار ‏216/57، باب 36، حدیث 37)

احتمال دارد این روایت و روایتهای قبلی منطبق بر انقلاب اسلامی ایران باشد، چنانکه این معنی پوشیده نیست.

6 - باز در کتاب بحارالانوار از تاریخ قم آمده است که از برخی از اصحاب ما روایت شده که گفت: من نزد امام صادق (ع) نشسته بودم که این آیه در نزد آن حضرت قرائت شد: (فاذا جاء وعد اولیهما بعثنا علیکم عبادا لنا اولی بأس شدید فجاسوا خلال

ناوبری کتاب