صفحه ۳۵۱

در این بین عیسی بن عبدالله وارد شد و گفت: به چه منظور در اینجا اجتماع کرده اید؟ عبدالله گفت: در اینجا گرد آمده ایم تا با مهدی محمد بن عبدالله بیعت کنیم. در این هنگام جعفر بن محمد [ امام صادق (ع)] وارد شد. عبدالله آن حضرت را در کنار خود جای داد و آنگاه همین سخن را مجددا تکرار کرد، امام جعفر صادق (ع) فرمود: "هرگز چنین کاری را انجام ندهید، هنوز زمان حضرت مهدی (عج) نرسیده است، و اگر تو گمان می‎کنی که این فرزندت همان مهدی است [که از آمدن وی خبر داده شده ] این طور نیست و این زمان آن زمان نیست؛ و اگر انگیزه تو آن است که برای خدا غضبناک شده و می‎خواهی با قیام فرزندت امر به معروف و نهی از منکر کنی، در این صورت ما تو را رها نمی کنیم، در ارتباط با این کار چگونه با فرزندت بیعت کنیم با اینکه تو بزرگ و شیخ ما هستی."لاتفعلوا فان هذا الامر لم یأت بعد ان کنت تری ان ابنک هذا هوالمهدی فلیس به ولاهذا اوانه، و ان کنت انما ترید ان تخرجه غضبا لله و لیأمر بالمعروف و ینهی عن المنکر فانا والله لاندعک و انت شیخنا و نبایع ابنک فی هذا الامر. در این هنگام عبدالله عصبانی شد و گفت: "خیر، تو خلاف آنچه را که اظهار می‎داری می‎دانی. به خدا سوگند خداوند تو را بر غیب خویش آگاهی نداده، ولکن حسادت نسبت به فرزند من تو را به گفتن چنین سخنی واداشت..."الارشاد، 259 (چاپ دیگر 276/).

این روایت در کتاب بحار نیز به نقل از اعلام الوری و ارشاد درج شده است.بحارالانوار ‏277/47، تاریخ امام صادق (ع)، باب 31، حدیث 18.

در عین حال از همین روایت نیز استفاده می‎گردد که قیام برای ابراز ناراحتی برای خدا و امر به معروف و نهی از منکر بی اشکال است.

در کتاب بحار از اعلام الوری نیز نقل شده که: "محمد بن عبدالله بن حسن در دنباله سخن خود به امام صادق (ع) گفت: به خدا سوگند من از تو داناتر و از تو سخاوتمندتر و از تو شجاعترم."بحارالانوار ‏275/47، تاریخ امام صادق (ع)، باب 31، حدیث 15.

در صحیحه عبدالکریم بن عتبه هاشمی آمده است که:

جماعتی از معتزله که در بین آنان عمرو بن عبید و واصل بن عطا و حفص بن سالم و تعداد دیگری از رؤسای آنان بودند بر امام صادق وارد شدند و گفتند که: قصد دارند برای خلافت با محمد بن عبدالله بیعت کنند، و به آن حضرت پیشنهاد کردند که در این کار با آنان همراه باشد. در این باره امام (ع) سخنان طولانی ایراد فرمود و در پایان آن از پدر خویش نقل نمود که پیامبراکرم (ص) فرمود: "کسی که با

ناوبری کتاب