صفحه ۳۳۲

لا یسمع منا الامن اجتمعت بنوا فاطمة معه فوالله ما صاحبکم الامن اجتمعوا علیه، اذا کان رجب فاقبلوا علی اسم الله و ان احببتم ان تتأخروا الی شعبان فلاضیر، و ان احببتم ان تصوموا فی اهالیکم فلعل ذلک یکون اقوی لکم، کفاکم بالسفیانی علامة ."وسائل الشیعة، ‏35/11، باب 13 از ابواب جهاد العدو، حدیث 1. لازم به ذکر است که با توجه به اهمیت این سیزده روایت، و از آن جهت که متن آنها در این فصل مورد بحث و بررسی قرار گرفته، برخلاف شیوه معمول کتاب هم متن و هم ترجمه آن را در متن کتاب درج کرده ایم. (مقرر)

عیص بن قاسم گفت: از امام صادق (ع) شنیدم که می‎فرمود:

"بر شما باد به تقوای خداوند یکتا که شریکی برای وی نیست، و مواظب جانهای خود باشید؛ به خدا سوگند کسی که برای گوسفندان خود چوپانی دارد هنگامی که چوپان دیگری را می‎یابد که بهتر از اولی گوسفندانش را نگهداری می‎کند، گوسفندان را از اولی گرفته و به دومی می‎سپارد، چه نیکو بود اگر هر یک از شما دارای دو جان می‎بود، با یکی جنگیده و تجربه می‎اندوختید و با دیگری از تجربیات حاصله استفاده می‎کردید، لکن انسان یک جان بیشتر ندارد و هنگامی که از دست رفت دیگر راه بازگشت وجود ندارد، پس سزاوار است از جانهای خودتان در جهت خیر استفاده نمایید. هنگامی که کسی برای قیام به سراغ شما آمد توجه و دقت کنید که برای چه هدفی قیام می‎کنید.

نگویید زید هم خروج کرد، زید فردی عالم و بسیار راستگو بود و شما را به حاکمیت و ریاست خودش دعوت نمی کرد، او شما را به آنچه رضای آل محمد است فرا می‎خواند، و اگر پیروزی و ظفر می‎یافت به وعده هایش وفا می‎کرد، وی علیه یک قدرت متمرکزی [حکومت بنی امیه ] خروج کرد تا آن را شکسته و متلاشی کند، اما ببینید آن کسی که امروز از خانواده ما قیام کرد [ محمد بن عبدالله ] شما را به چه چیز می‎خواند؟ آیا به رضای آل محمد(ص)؟ که ما شهادت می‎دهیم به دعوت او راضی نیستیم. او امروز که تنها و بی کس است ما را نافرمانی می‎کند. پس هنگامی که علم و پرچمها برافراشت و افرادی اطراف او را گرفتند، چگونه از ما اطاعت خواهد کرد؟

به خدا سوگند رهبر و صاحب شما نیست مگر کسی که تمام فرزندان فاطمه (س) بر گرد او اجتماع کنند. اگر تمام فرزندان فاطمه بر کسی اجتماع کردند و ماه رجب است با نام خدا برای قیام و یاری او حرکت کنید و اگر خواستید تا ماه شعبان تأخیر بیندازید، و اگر ماه رمضان را هم در شهر و خانواده خود روزه گرفتید و پس از ماه مبارک آماده قیام شدید شاید برای تقویت نیروی شما بهتر باشد، و خروج سفیانی برای شناسایی چنین قیامی به عنوان علامت است."

توضیح روایت: آنچه در توضیح این روایت می‎توان گفت این است که: این روایت دلالت بر عدم

ناوبری کتاب