صفحه ۳۰۸

در کتاب بحار از مجالس ابن الشیخ با سند خویش از زریق، از امام صادق (ع) از امیرالمؤمنین (ع) روایت شده که به آن حضرت خبر رسید تعدادی از مردم برای نماز در مسجد حاضر نمی شوند. حضرت خطبه خواند و فرمود:

"آن کسانی که در مساجد ما همراه با ما برای نماز حاضر نمی شوند، پس همراه با ما غذا نخورند، با ما نیاشامند، با ما مشورت نکنند، با ما پیوند زناشویی نبندند و از بیت المال ما دریافت ندارند؛ یا اینکه همراه با ما در نماز جماعت ما حاضر شوند. و من نزدیک است که دستور دهم بر در خانه های آنان آتش بیفروزند و خانه ها را بر آنان به آتش بکشند، یا اینکه دست از عمل ناپسند خود بردارند." امام صادق فرمود: "آنگاه مسلمانان از خوردن و آشامیدن و ازدواج با آنان دوری گزیدند تا اینکه آنان در جماعت مسلمانان حاضر شدند." عن زریق، عن ابی عبدالله (ع) عن امیرالمؤمنین (ع) بلغه ان قوما لایحضرون الصلاة فی المسجد ففطب فقال: ان قوما لایحضرون الصلاة معنا فی مساجدنا، فلا یؤاکلونا و لایشاربونا و لایشاورونا و لایناکحونا و لایأخذوا من فیئنا شیئا او یحضروا معنا صلاتنا جماعة، و انی لاوشک ان آمرلهم بنار تشعل فی دورهم فاحرقها علیهم او ینتهون. قال: فامتنع المسلمون عن مؤاکلتهم و مشاربتهم و مناکحتهم حتی حضروا الجماعة مع المسلمین. (بحارالانوار ‏14/85، باب 83، حدیث 25)

و روایتهای دیگری که در این زمینه وجود دارد.

مشاهده می‎فرمایید که دین مبین اسلام تا چه اندازه به حفظ نظام و شرکت در امور جمعی مسلمین و امامت و رهبری که لازمه زندگی اجتماعی است توجه کرده و از هرج و مرج و اختلال در نظام امور مسلمین ابراز انزجار نموده است. اسلام می‎خواهد تا مسلمانان همانند پایه های پولادین (بنیان مرصوص) محکم و منسجم و به هم فشرده باشند و امامت را در نماز جماعت و جمعه و عید و در مراسم حج و رهبری عالی عموم جامعه، وسیله انسجام و اتحاد آنان قرار داده است.

اگر رهبران کشورهای اسلامی و مسلمانان سراسر دنیا غیرت و حمیت و اتحاد داشتند، با این همه نفوس و اراضی و ذخایر که خداوند در اختیار آنان قرار داده، می‎توانستند سربلند و باعظمت زندگی کرده و شوکت و عظمت دیرین خود را حفظ کنند؛ اما متأسفانه شیاطین شرق و غرب آنان را قطعه قطعه کردند و هر دسته ای را به جان دسته دیگر انداختند و عمال خائن و دست نشانده خود را بر آنان مسلط کردند، علمای سوء نیز آخرت خود را به دنیای خویش و دیگران فروختند و با آنها همراهی نمودند، تا کار به اینجا رسید که می‎بینیم !! خداوند، ان شاءالله عالم اسلام را از شر دشمنان اسلام خلاصی بخشد، آمین.

ناوبری کتاب