صفحه ۳۰۲

دلیل هفتم: [ اثبات حکومت براساس یک صغری و کبرای منطقی از آیات و روایات ]

با اندکی دقت و با تشکیل یک صغری و کبرای منطقی از آیات و روایات می‎توان ضرورت وجود حکومت در مکتب اسلام را نتیجه گیری کرد.

صغری: اسلام مردم را به تجمع و تشکل و ارتباط با یکدیگر و توحید کلمه دعوت نموده و از تفرقه و اختلاف و کناره گیری و گوشه نشینی باز داشته است.

کبری: حکومت و امامت وسیله تشکل و نظام جامعه، و حفظ وحدت و انسجام مردم است.

نتیجه: پس تشکیل حکومت برای جامعه اسلامی ضروری است و اسلام ایجاد آن را لازم دانسته است.

اما آنچه بر صغرای قضیه دلالت دارد آیاتی چند و روایات بسیار زیاد و بلکه متواتری است که نمونه هایی از آن را ذکر می‎کنیم:

(واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا و اذکروا نعمة الله علیکم اذکنتم اعداء فالف بین قلوبکم فاصبحتم بنعمته اخواناآل عمران (3): 103. همگی به ریسمان محکم الهی چنگ زده و متفرق نشوید و نعمت خدا را یاد آرید، آن زمان که دشمن یکدیگر بودید و خدا بین قلبهای شما الفت برقرار نمود و به نعمت پروردگار با یکدیگر برادر شدید.)

(انما المؤمنون اخوة حجرات (49): 10. همانا مؤمنین با یکدیگر برادر هستند.) (یا ایها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا...آل عمران (3): 200. ای مؤمنین صبر و مقاومت کنید و یکدیگر را به مقاومت و صبر توصیه نمایید و با هم رابطه برقرار کنید.)

(یا ایها الذین آمنوا ادخلوا فی السلم کافة و لاتتبعوا خطوات الشیطان بقره (2): 208. ای مؤمنین با تمام وجود در اسلام [ یا در زندگی مسالمت آمیز با یکدیگر] وارد شوید و از گامها و نقشه های شیطان پیروی نکنید.)

و آیات دیگری در این زمینه که مردم را به تشکل و وحدت دعوت می‎کند.

و اما روایات: ابن ابی یعفور از امام صادق (ع) از پیامبراکرم (ص) روایت می‎کند که فرمود:

"سه چیز است که قلب شخص مسلمان نسبت به آن خیانت نخواهد کرد:

ناوبری کتاب