صفحه ۲۳۴

آنان مسلط شده و پراکندگی و تفرقه را برای آنان به ارمغان آورده اند، و به گونه ای که خود مسلمانان نیز متوجه نیستند آنان را به انواع استضعافها مبتلا نموده اند. بار خدایا رشته کفار را از هم گسسته، جمعشان را متفرق و خدعه و مکرشان را به خودشان بازگردان، و مسلمانان را از خواب طولانی غفلت بیدار بفرما! آمین یا رب العالمین.

ضرورت ایجاد تشکل و کسب آمادگی برای دفاع

البته این نکته را همواره باید در نظر داشت که دفاع امکان پذیر نیست و نتیجه مطلوب از آن به دست نمی آید مگر با کسب آمادگی و تهیه مقدمات و مجهز شدن به سلاح روز و تمرین و کسب تجربه برای استفاده از آن، که [ به عنوان مقدمه واجب ] اینها نیز واجب و لازم است.

خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم می‎فرماید: (و اعدوا لهم ما استطعتم من قوة و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله و عدوکم انفال (8): 60. برای مبارزه با دشمنان آنچه در توان دارید از نیرو و از سواره نظام آماده کنید که با آن، دشمن خدا و دشمن خود را به هراس افکنید.)

البته در برخی موارد دفاع از اسلام میسر نمی شود مگر با تقسیم کار و ایجاد سازمان و تشکیلات ولو به صورت مخفی، که بی تردید در این مرحله دفاع متوقف است به برگزیدن یک رهبر عالم عادل آگاه به امور و مسائل که همه از وی اطاعت و پیروی نمایند، تا خداوند با تأییدات و نصرت خویش آنان را یاری نماید؛ چنانکه بیشتر انقلابهای پیروز جهان این گونه بوده است.

در قرآن کریم نیز بدین ضرورت اشاره شده، آنجا که آمده است: (بنی اسرائیل به پیامبرشان گفتند: برای ما فرمانروایی قرار ده تا همراه با وی در راه خدا مبارزه کنیم... پس خداوند طالوت را به عنوان فرمانروای آنان مبعوث فرمود).(اذ قالو النبی لهم ابعث لنا ملکا نقاتل فی سبیل الله...و قال لهم نبیهم ان الله قد بعث لکم طالوت ملکا.)

از این آیه به خوبی استفاده می‎شود که مبارزه و قتال متوقف بر وجود رهبری است که افراد و امکانات پراکنده را در جهت مبارزه گردآوری و متشکل نماید، که در این صورت به وی امام نیز گفته می‎شود.ما اکنون در شرایطی به سر می‎بریم که مسلمانها در مقابل هجوم کشورهای استعمارگر در حالت دفاعی هستند. مسلمانان فلسطین و افغانستان و لبنان الان گرفتار جنگ دفاعی هستند. پس بر همه مسلمین در همه کشورهای اسلامی واجب است که از آنها حمایت کنند. این دیگر توقف بر ظهور حضرت حجت (عج) ندارد. متأسفانه عده ای به طور مرتب می‎گویند: باید منتظر باشیم تا امام معصوم (ع) یعنی حضرت حجت بیایند و کارها را درست کنند؛ و با این طرز فکر کم کم جهاد ابتدایی را با جهاد دفاعی مخلوط کرده اند. همان اول که اسرائیل به لبنان حمله کرد بسیاری از آقایان به مردم گفتند: کار نداشته باشید! اسرائیل تا اعماق لبنان پیش آمد و جنایاتش را انجام داد اما باز هم چهار تا بچه مسلمان باغیرت کارهایی انجام دادند و اسرائیل را مجبور به عقب نشینی کردند. آیا فلسطین از کشورهای اسلامی و بیت المقدس از مساجدالله نیست و نباید برای دفاع از آن مسلمانان را آماده نمود؟ آیا اسرائیل فتنه نیست ؟ و طبق دستور قرآن نباید برای رفع فتنه مبارزه کرد؟ آیا دستور رفع فتنه مختص صدر اسلام و زمان حضور امام معصوم است و در زمان غیبت، فتنه و فتنه گری کفار اشکال ندارد؟ آیا این منطق با اسلام سازگار است ؟ کدام جمعیت جز روحانیت رسالت دارد زمینه های فکری این گونه مسائل را برای مردم بازگو نماید؟ اگر ما نمی توانیم اسلحه به دست بگیریم و از کشورهای اسلامی دفاع کنیم، حداقل باید مسائل جهاد دفاعی را برای مردم تشریح نماییم و آنها را تشویق کنیم که به عنوان مقدمه واجب، آموزشهای نظامی را فرا بگیرند و خود را برای دفاع از کشورهای اسلامی که در معرض تهاجم استعمارگران است و برای نبرد با اسرائیل جنایتکار که آرزوی حکومت نیل تا فرات را در سر می‎پروراند آماده نمایند. (از افاضات معظم له در درس)

ناوبری کتاب