صفحه ۲۱۹

8 - (قاتلوا الذین لایؤمنون بالله و لا بالیوم الاخر و لایحرمون ما حرم الله و رسوله و لا یدینون دین الحق من الذین اوتوا الکتاب حتی یعطوا الجزیة عن ید و هم صاغرون توبه (9): 29. ای اهل ایمان، با هر یک از اهل کتاب که ایمان به خدا و روز قیامت نیاورده است و آنچه را خدا و رسولش حرام کرده حرام نمی دانند و به دین حق نمی گروند کارزار کنید، تا آنگاه که با ذلت و تواضع به شما جزیه دهند.)

9 - (وقاتلوا المشرکین کافة کما یقاتلونکم کافة واعلموا ان الله مع المتقین توبه (9): 36. همه با هم با مشرکان کارزار کنید، چنانکه مشرکان هماهنگ با شما به جنگ و خصومت برخیزند؛ و بدانید که خدا با اهل تقوا است.)

10 - (ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون وعدا علیه حقا فی التوراة و الانجیل و القرآن و من اوفی بعهده من الله توبه (9): 111. خدا جان و مال اهل ایمان را به بهای بهشت خریداری کرده، آنها در راه خدا جهاد می‎کنند که دشمنان را بکشند یا خود کشته شوند، این وعده قطعی است بر خدا و عهدی است که در تورات و انجیل و قرآن آمده است، و از خدا باوفاتر به عهد کیست ؟) و آیات دیگری نظیر این آیات که برخی از آنها نیز در مباحث بعد خواهد آمد.

چند نمونه از روایات مربوط به جهاد

1 - در کافی به سند خویش از امام جعفر صادق (ع) از پیامبراکرم (ص) روایت شده که آن حضرت فرمود: "همه نیکی ها در شمشیر و زیر سایه شمشیر است و چیزی جز شمشیر مردم را به پای نمی دارد و شمشیرها کلیدهای بهشت و دوزخند."عن ابی عبدالله (ع) قال: قال رسول الله (ص): الخیر کله فی السیف، و تحت ظل السیف و لا یقیم الناس الاالسیف، و السیوف مقالید الجنة و النار. (وسائل 11 / 5، باب 1 از ابواب جهاد عدو، حدیث 1)

2 - باز در کافی به سند خویش از امام صادق (ع) از پیامبراکرم (ص) روایت شده که فرمود:

"برای بهشت دری است که به آن باب مجاهدان گفته می‎شود، و آن در برای جهاد کنندگان باز است و آنان در حالی که شمشیرهای خود را به دست گرفته اند از آن عبور می‎کنند، درحالی که مردم در جایگاه حساب ایستاده اند و فرشتگان ورود آنان را تبریک می‎گویند - آنگاه فرمود: - پس هر که جهاد را وا بگذارد خداوند لباس زبونی و ذلت بر تن او کرده و تنگدستی در زندگی و هلاکت در دین را نصیب وی

ناوبری کتاب