صفحه ۱۳۴

نقل از علل، و مرحوم علامه امینی با سندهای بسیار زیاد از طرق راویان سنی مذهب در الغدیر (جلد2، صفحه 278) آورده اند که می‎توان به آنها مراجعه نمود.

ابن ابی الحدید پس از نقل جریان فوق می‎نویسد:

"این داستان دلالت بر این دارد که علی وزیر رسول خداست براساس نص کتاب و سنت؛ زیرا خداوند تبارک و تعالی به نقل از حضرت موسی می‎فرماید: (واجعل لی وزیرا من اهلی، هارون اخی، اشدد به ازری، واشرکه فی امری طه (20): 29 - 32. و قرار ده برای من وزیری از میان اهلم، هارون برادرم را، پشتم را به او محکم کن، و وی را در مأموریتم شریک گردان) و پیامبراکرم (ص) در روایتی که نقل آن بین همه فرقه های مسلمان اجماعی است خطاب به حضرت علی (ع) می‎فرماید: "انت منی بمنزلة هارون من موسی الاانه لا نبی بعدی - تو نسبت به من همانند هارون نسبت به موسی هستی جز اینکه پس از من پیامبری نخواهد بود" پس با توجه به این حدیث، تمام آن مراتبی که برای هارون از جانب موسی وجود داشت برای علی (ع) وجود دارد، علی (ع) وزیر و پشتیبان رسول خداست و اگر آن حضرت خاتم پیامبران نبود در نبوت نیز شریک آن حضرت محسوب می‎شد."شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ‏211/13.

اینک ای برادر مسلمان در این کلمات تأمل کن، اینها اعترافات یک عالم سنی متتبع است که در مشهورترین کتاب خود به یادگار گذاشته است.

2 - عمران بن حصین از پیامبراکرم (ص) روایت نموده است که آن حضرت می‎فرمود:

"از علی چه می‎خواهید، از علی چه می‎خواهید، از علی چه می‎خواهید؟ علی از من و من از اویم و او ولی هر مؤمن است پس از من."ما تریدن من علی ؟ ما تریدن من علی ؟ ما تریدن من علی ؟ ان علیا منی و انا منه و هو ولی کل مؤمن من بعدی. (سنن ترمذی، ‏296/5، باب مناقب علی بن ابی طالب، حدیث 3796)

ما در آینده بحث خواهیم کرد که ولی به معنی اولی به تصرف و سرپرست و حاکم است و در این روایت با جمله "پس از من" هرگونه احتمال اینکه ولی به معنی محبت و دوستی باشد نفی گردیده و متعین است که منظور از آن خلافت و ولایت است، یعنی همان گونه که در زمان حیات پیامبراکرم (ص) آن حضرت صاحب اختیار مسلمانان بود پس از وفات آن حضرت، علی (ع) ولی و اولی به تصرف در امور مسلمین است.

3 - پیش از این در خبر بریده و خبر زید بن ارقم خواندیم که پیامبراکرم (ص) فرمود: "هرکس من مولای او هستم علی مولای اوست." و گفتیم: با توجه به جمله قبلی آن که فرمود: "آیا من نسبت به مؤمنان از خود آنان اولی نیستم" می‎خواهد آنچه را خداوند از اولویت و ولایت برای وی ثابت نموده برای علی (ع) نیز ثابت کند

ناوبری کتاب