"‏نگاه بدیع به فقه" از " حجةالاسلام والمسلمین رسول منتجب نیا

نگاه بدیع به فقه
"رسول منتجب نیا"
 به تعبیر حضرت امام ، آیت الله العظمی منتظری (ره) فقیهی عالیقدر و مجاهدی بزرگوار و نستوه بودند و قطعا جزء مراجع عظیم الشأن و طراز اول شیعیان محسوب می‎شدند. ایشان از فقهای بزرگ و مجتهدان صاحب نظر و صاحب مبنا بودند. دارای دیدگاه و تفکر فقه حکومتی و نظام یافته بودند. ایشان فقه را مجموعه ای که در آن به همه نیازهای جوامع بشری پاسخ داده می‎شود می‎دانستند که دارای نظام های سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی است و مسائل حکومتی را منطبق با دیدگاه حضرت امام و اندیشه انتخاباتی و اندیشه ای که در فرمایشات امام و در قانون اساسی متبلور شده و از آیات قرآن و روایات اهل بیت استنباط می‎کردند.

دیدگاه فقهی و اصولی ایشان و حتی نظرات فلسفی و تفسیری ایشان ، نگاه ایشان به نهج البلاغه ، نگاه بدیع ، جدید و عمیقی بود. بنابراین در زمینه علمی دارای مقامی بسیار عالی و ممتاز بودند. نوشته های ایشان ، آثار ارزشمندی که از ایشان در زمینه علوم مختلف باقی مانده است و همین طور شاگردان فاضل و بزرگواری که در درس ایشان پرورش یافته اند، خود شاهد و گواه روشنی بر این ادعاست . مرحوم آیت الله العظمی منتظری (ره) از لحظه اول قیام حضرت امام (ره) همچون بازویی پرتوان ، در اختیار امام بودند و به صورت مشاوری امین و یار و ناصری قدرتمند، امام را حمایت می‎کردند و در آن زمانی که رژیم ستمشاهی سوء قصدی نسبت به حضرت امام در سر پروراند، مرحوم آیت الله العظمی منتظری (ره) با همراهی جمعی دیگر از علمای حوزه ، نامه 12 امضایی را مبنی بر مرجعیت حضرت امام به امضا رساندند و در واقع علاوه بر تأیید علمی و اجتهادی حضرت امام ، از جان امام محافظت و صیانت کردند.

مرحوم آیت الله العظمی منتظری (ره) از روزهای نخستین حرکت اسلامی با شجاعت و شهامت در برابر رژیم پهلوی ایستاد و در سخنرانی ها، خطبه های جمعه ، بیانیه ها و در میان درس فقه و اصول ، به شدت به رژیم حمله و اعتراض و مبارزان ، زندانی ها و تبعیدی ها و طلاب انقلابی را حمایت کرد تا زمانی که ایشان را تبعید کردند. سال ها در تبعید و در گوشه سلول انفرادی و بندهای عمومی زندان به مبارزه خود ادامه داد. حتی در زندان هم از تدریس و پرورش شاگردان کوتاهی نمی کرد و تا پیروزی انقلاب اسلامی در کنار امام و در خدمت مردم بود و انقلاب با مجاهدت و همت حضرت امام و مجاهدات و همکاری علما و انقلابیون به پیروزی رسید.

پس از پیروزی انقلاب ، ایشان در شورای انقلاب و سپس در مجلس خبرگان به ساختار نظام پرداخت و تلاش های زیادی برای اداره کشور و تصویب قانون اساسی و سایر بخش های نظام اعمال کرد. مرحوم آیت الله العظمی منتظری (ره) در انقلاب و نظام جمهوری اسلامی سهم بسزایی را ایفا کرد و نقش بسیار موثری داشت و به نظر من ، نظام و انقلاب و ملت ما، به شدت مدیون و مرهون بزرگانی چون آیت الله العظمی منتظری است . در درس مرحوم آیت الله العظمی منتظری نیز شاگردان مبرز، مجتهدان و فضلای بنامی پرورش یافتند و امروز هر کدام از آنها منشا آثار و برکاتی هستند.

یکی از افتخارات مرحوم آیت الله العظمی منتظری (ره) شهادت شهید بزرگوار مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد منتظری است که از شهدای 72 تن در دفتر حزب جمهوری اسلامی بود و از چهره های شاخص و سابقه دار در انقلاب و از نیروهای صاحب نظر، شجاع و توانمند محسوب می‎شد. شهادت حجت الاسلام والمسلمین محمد منتظری یکی از سندهای افتخار نظام و افتخارات بیت شریف آقای منتظری محسوب می‎شود.