مصاحبه «کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران» با حجة الاسلام والمسلمین احمد منتظری


آقای منتظری امکان دارد توضیح دهید که وضعیت شما در حال حاضر چگونه است و جریان بازداشت و آزادی شما به چه صورت بود؟

مراجع معظّم تقلید نسبت به این حکم اعتراض کردند. حضرات آیات عظام وحید خراسانی و صافی گلپایگانی و شبیری زنجانی به صدور این حکم اعتراض داشتند و اعتراض خود را به مسئولین حکومتی اعلام کردند. البته آیت الله العظمی شبیری زنجانی به صورت کتبی اقدام کردند. بالاخره این اعتراضها مورد توجه واقع شد و مقام رهبری نوشته بودند مطابق نظر شریف آیت الله زنجانی عمل شود و حکم اجرا نشود.


اما حکم اجرا شد؛ چرا علی رغم حکم رهبری، آقای رئیسی بر اجرای حکم اصرار داشت؟

وقتی همین مساله را من در دادگاه ویژه روحانیت مطرح کردم، آنان گفتند که حکم رهبری به ما ابلاغ نشده بود. البته ما قبلا جریان نامه آقای شبیری زنجانی را رسانه ‌ای کرده بودیم و در کانال تلگرام گذاشته بودیم و آنان می بایست تحقیق می کردند ببینند جریان چیست. من فکر می کنم می خواستند انتقام بگیرند.


آیا این انتقام به این دلیل بوده که اسم آقای رئیسی در فایل صوتی آمده؟

درهرحال مسئولیت هر مجموعه ای با رئیس آن مجموعه است و در این قضیه هم مسئولیت با آقای رئیسی است. به هرحال ایشان مسئول آن مجموعه است و باید جوابگوی اعمال مجموعه تحت امر خود باشد.


به نظر شما انگیزه مراجع تقلید برای جلوگیری از اجرای حکم شما چه بود؟

فکر می ‌کنم محبتی که این بزرگان نسبت به مرحوم آیت الله العظمی منتظری دارند عامل مهمی بوده است. علاوه بر این، مراجع تقلید از ابتدای پیروزی انقلاب با اعدامها و مصادره اموال موافق نبودند ولی به هر دلیلی یا ساکت بودند و یا محرمانه انتقاد خود را مطرح می ‌کردند؛ و به همین دلیل نسبت به بیت آیت الله منتظری که در راه انجام وظیفه مورد ستم واقع شده ‌اند لطف و محبت دارند.


آن طور که گفته شد وزارت اطلاعات فایل های صوتی را از شما می ‌خواست؟

بله؛ در آن جلساتی که برای بازجویی می رفتم می گفتند فایل ها را باید تحویل بدهی. من در جواب گفتم و نوشتم که این فایل ها، مربوط به شخص من نیست و اموال شخصی نیست. آنها متعلق به کل خانواده آیت الله منتظری است و علاوه بر آن متعلق به تاریخ این کشور است؛ و من نمی ‌توانم آنها را به شما تحویل بدهم.


از شما تعهد خواسته بودند، تعهد دادید؟

از من ‌خواستند که علیه نظام فعالیتی نکنم. من هم گفتم و هم نوشتم که فعالیت من هیچ وقت علیه نظام نبوده است بلکه طرفدار اصلاحات هستم و می خواهم اشکالات برطرف شود. آنان در واقع کل فایل ‌ها را می ‌خواستند تا از میان آنها هرچه را صلاح دانستند انتخاب و نگهداری کنند؛ اما به نظر من این درست نیست که هر بخشی از تاریخ را می پسندیم منتشر کنیم و هر بخشی از تاریخ را نمی پسندیم سانسور کنیم. در نهایت قرار شد که فعلاً فایل جدیدی منتشر نشود.


تا چه زمانی منتشر نخواهید کرد با توجه به این که گفتید فایل ‌ها متعلق به تاریخ کشور است؟

زمانی که وضعیت مساعد شود و مسئولین کشور سعه صدر لازم را پیدا نمایند منتشر خواهد شد؛ فعلاً به میزان قابل توجهی شفاف سازی شده است.


درباره کاندیداتوری آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری چه فکر می ‌کنید و چه نظری دارید؟

این مساله بیشتر شبیه یک شوخی است؛ آقای رئیسی که یک روز هم تجربه کار اجرایی ندارد چطور می ‌خواهد رئیس دستگاه اجرایی شود؟! در قوه مجریه شخصیت ‌های فراوانی از جناح ‌های مختلف سیاسی وجود دارند که بعضاً دهها سال سابقه مدیریت اجرایی دارند؛ کاندیدا شدن آقای رئیسی توهین به تمامی آن شخصیت‌​ ها و توهین به ملت ایران است. علاوه بر این که شرکت مستقیم و بدون انکار ایشان در کشتار تابستان ۶۷ مساله ای بسیار بااهمیت است؛ اگر یکی از کاندیداها یک بار به شخصی با چاقو حمله کرده باشد، موفق نمی ‌شود از مراجع قانونی "گواهی عدم سوء پیشینه" بگیرد؛ تکلیف ایشان که کاملاً روشن است. والسلام.

فروردین ماه 1396