گزارش مراسم ششمین سالگرد قمری رحلت آیت الله العظمی منتظری (ره)


باسمه تعالی

مردم غیور و فهیم نجف آباد در سوّم محرّم الحرام هر سال مجلس بزرگداشتی برای فقیه اندیشمند آیت الله العظمی منتظری برگزار کرده و به سوگ می نشینند.

در اطلاعیه ای که بدین منظور، توسط ستاد برگزاری این مراسم منتشر گردید، آمده است:

«شش سال است محرّم را در حالی آغاز می کنیم که مجاهد نستوه، فقیه عالیقدر، از میان ما پرکشیده است و دوستدارانش سوگمندانه عزای سرور و سالار شهیدان را همراه با ماتم رحلت شاگرد مکتبش یعنی آیت الله العظمی منتظری در نجف آباد برگزار می کنند.

این برنامه از طرف ستاد برگزاری مراسم در دو نوبت صبح و عصر با تعطیلی بازار همراه با برنامه های مختلف و استفاده از حضور اساتید حوزه و دانشگاه از جمله آیت الله موسوی تبریزی و استاد دکتر صادق زیباکلام در مسجد بازار (9 تا 11.5 صبح) و حسینیۀ اعظم (3.5 تا 7 عصر) شنبه سوّم محرّم مطابق با 1394/7/25 برگزار خواهد شد.»

مراسم صبح با تلاوت آیاتی از قرآن مجید آغاز، و به دنبال آن مقاله ای قرائت گردید.

در ادامۀ برنامه، حجت الاسلام والمسلمین احمد منتظری طی سخنانی به ذکر اوصاف فقیه عالیقدر پرداخت و در این رابطه اظهار داشت که: گذشت و فداکاری و شفافیت لهجه و کینه نداشتن از مخالفین، جزء خصلت های برجستۀ فقیه عالیقدر بود.

در ادامۀ این مراسم، پس از بازگو کردن فراز و بخشی از زندگی نامۀ حضرت آیت الله سید حسین موسوی تبریزی (سخنران) توسط مجری برنامه، ایشان به ایراد سخن پرداختند.

آیت الله موسوی تبریزی ضمن تقدیر از مردم نجف آباد، این نکته را بیان نمودند که اگر آیت الله منتظری مردم با وفا و با صفایی چون شما را نداشت یقیناً خیلی بیشتر مورد اذیت و آزار قرار می گرفت. همچنین با اشاره به شخصیت علمی کم نظیر و مبارزات آیت الله منتظری، یادآور شدند که در جریان انقلاب اسلامی، اعلامیۀ 12 نفره مبنی بر مرجعیت امام خمینی و تأمین شهریه ایشان بود که آیت الله منتظری نقش اساسی در شکل گیری آن داشتند. در مرحلۀ تدوین قانون اساسی نیز از شخصیتهایی که نقشی اساسی و عمده در گنجاندن اصولی در رابطه با حفظ حقوق مردم در قانون اساسی داشتند معظم له بودند؛ گرچه متاسفانه شورای نگهبان متن صریح قانون اساسی را عمل نکرده و به بهانه های واهی موجب کنار زدن افراد می گردد، با اینکه طبق حکم شرع و قانون اصل بر برائت است.

این مراسم با مداحی و عزاداری برای امام حسین(ع) به پایان رسید.

در مراسم عصر که در حسینیۀ اعظم برگزار شد در ابتدا نامۀ دکتر صادق زیباکلام خوانده شد؛ ایشان از مردم نجف آباد عذرخواهی کرده بودند که نتوانسته اند به وعدۀ خود عمل نموده و در این مراسم شرکت کنند. لازم به ذکر است که مسئولین امنیتی از ایشان خواسته بودند که در مراسم شرکت نکنند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر سعیدیانفر از همرزمان شهید محمّد منتظری و نمایندۀ سابق مجلس شورای اسلامی و شاگرد فقیه عالیقدر سخنران این جلسه بودند. ایشان بارها در حین یادآوری از مبارزات آیت الله منتظری و ایستادگی و مقاومت و بیان شکنجه های ایشان در قبل از انقلاب و مصائب بعد از انقلاب متأثر گشته و گریستند که این مسأله موجب منقلب شدن جمعیت حاضر در جلسه گشت.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدیانفر مهمترین ویژگی آیت الله منتظری را قیامت باوری حقیقی ایشان دانست که باعث می شد در ادای وظیفه و حق طلبی، به هیچ عنوان حاضر به تقدم مصلحت به حق و حقیقت نشود.

در پایان، بیانیه ای قرائت شد و در آن خواستار آزادی همۀ زندانیان سیاسی و محصورین شده؛ و شرکت کنندگان در جلسه با سر دادن شعار الله اکبر آن را تأیید نمودند.

قابل ذکر است که این مراسم با حضور دهها هزار نفر از مردم نجف آباد و شهرهای دور و نزدیک برگزار شد ولی متأسفانه هیچ کدام از رسانه ها و خبرگزاری های رسمی اجازه انعکاس آن را نیافتند؛ و فقط خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) این خبر را منعکس، و البته بعد از ساعاتی آن را حذف نمود.

بیت آیت الله العظمی منتظری (ره)

1394/7/26