بیانیه بیت آیت الله العظمی منتظری درباره تعلیق حکم بازداشت حجة الاسلام والمسلمین احمد منتظری


بسمه تعالي

همان گونه كه در اطلاعيه اخير در مورد تعليق حكم بازداشت حجة الاسلام والمسلمين احمد منتظري يادآور شديم، پس از آنكه حكم ٢١ سال زندان و سپس تبديل آن به ٦ سال حبس قطعي و خلع لباس روحانيت به صورت تعليقي نسبت به ايشان صادر و اعلام شد، اين حكم مورد اعتراض اقشار مختلف مردم و فرهيختگان و بخصوص جمعي از علما و مراجع معظم تقليد قرار گرفت و قاعدتاً اعتراض آن بزرگواران به اطلاع مقامات مملكتي رسانده شده است.

لازم به ذكر است برخلاف بيانيه دادسراي ويژه روحانيت، از جانب شخص حاج احمد آقا و يا منسوبين بيت آيت الله منتظري(ره) هيچ گونه مراجعه حضوري و يا مكتوب با هيچكس صورت نگرفته است و ادعاى مقام مسئول دادگاه ويژه كذب محض است.

در دادگاه تجديدنظر نيز نسبت به تاييد حكم قبلي با تغيير بندهايي از مستندات خود اقدام كردند و حكم صادره را به اجرا گذاشتند؛ كه طبيعتاً اعتراض مجدد بزرگاني را كه نسبت به حكم اوليه معترض بودند برانگيخت و نهايتاً حضرات دادسراي ويژه شبانه بعد از حدود ٣٠ ساعت تحت عنوان مرخصي ٨ روزه، نسبت به آزادي ايشان اقدام نمودند.

لازم به ذكر است همان گونه كه قبلاً نيز عنوان گرديد، اقدامات متعددي از جانب مراجع بزرگوار انجام گرفته بود و از جمله حضرت آيت الله العظمي شبيري زنجانى پس از نتيجه گرفتن از اعتراض به حكم مربوطه، حاج احمد آقا را به نزد خود فراخواندند و طبيعي است كه توصيه هايي را داشته باشند.

در آن مطلب به قول آقايان بندي از تعهدنامه، مطلبي ذكر شده كه هيچ گونه همخواني با مباني شرعي و قضايي ندارد! و آن اينكه ايشان را نسبت به اعمال ديگران هم مسئول قلمداد كرده اند در صورتي كه همه بحث مطروحه در مورد فايل صوتي ملاقات آيت الله منتظري و اعتراض به اعدامهاي سال ٦٧ بوده و ضمناً هر كس مسئول اعمال خود است و نسبت به اعمال ديگران فقط مي تواند از باب امر به معروف و نهي از منكر توصيه هايي داشته باشد؛ و لذا اين بند ارائه شده هيچگونه كاربرد شرعي و قانوني ندارد؛ و همچنين ذكر شده است كه اقدامي عليه نظام صورت نخواهد گرفت كه اين نيز يك اصل مسلّم و حتمي است كه نيازي به تذكر ندارد.

خانواده اي كه بنا به اقرار دوست و دشمن از دهها سال قبل از پيروزي انقلاب، در برپايي اين نظام زندانها و شكنجه هاي طاقت فرسايي را تحمل و فداكاريها و ايثارگريهاي بسيار نموده اند، هيچگاه بر عليه انقلاب اقدامي نخواهند نمود و مسلماً هيچ يك از كارهايي هم كه تا به حال انجام شده در اين جهت نبوده و همگي در جهت زدودن پيرايه ها و اشكالات نظام بوده است، هرچند بعضي اعمال و كارها با عقيده و سليقه بعض ديگر از مسئولين همخواني نداشته است.

والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته.

بيت آيت الله العظمي منتظري(ره)

١٤ اسفند ١٣٩٥