دو پیشنهاد حجةالاسلام والمسلمین احمد منتظری به آیت الله خامنه ای


باسمه تعالی

حضور محترم حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران

پس از سلام و تحیّت، پیرو فرموده همیشه ماندگار امیرالمؤمنین علی(ع) که نصیحت و خیرخواهی مردم، به صورت مخفی و آشکار، نسبت به حکومت و خود را، حقی می‌داند که بر گردن همه مردم است و تکلیفی الهی است که باید به آن عمل نمایند، اینجانب دو مورد را به عنوان انجام وظیفه به جنابعالی که رهبری مبسوط الید می‌باشید پیشنهاد می‌نمایم:

1- برخورد نمایندگان مجلس شورای اسلامی با جناب آقای دکتر علی مطهری باعث شد تا حیثیت و آبروی نه تنها مجلس بلکه جمهوری اسلامی زیر سؤال برود. آیا نظامی که دم از عمل به اسلام می‌زند ولی آزادی بیان را نه تنها از مردم عادی بلکه از نماینده آنان برنمی‌تابد عملاً مخالفت خود را با آزادی بیان به دنیا اعلام نکرده است؟! مگر آقای مطهری غیراز اظهارنظر، آن هم با منطق و استدلال، کار دیگری انجام داد؟ آیا حتی نماینده مجلس هم نباید مخالفت خود را با آنچه خلاف قانون اساسی می‌داند اظهار نماید؟ اگر نظارت استصوابی شورای نگهبان نبود و نمایندگان واقعاً عصاره ملت بودند چنین کار ناشایستی را مرتکب نمی‌شدند.

آیت الله العظمی منتظری که ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی را به عهده داشتند بارها گفتند و نوشتند که: "نظارت استصوابی که آقایان بر آن اصرار دارند درحقیقت به انتخاب دو مرحله‌ای برمی‌گردد، در مرحله اول شورای نگهبان و نمایندگان آن - با برداشتی خاص - افراد را انتخاب نموده و در مرحله دوم مردم ناچارند از بین منتخبین شورای نگهبان افرادی را انتخاب نمایند، و این امر برخلاف ظاهر اصل 99 می‎باشد و هیچ‌گاه نظر خبرگان قانون اساسی هنگام تصویب این اصل چنین امری نبوده است". (کتاب دیدگاه‌ها، ج 1، ص 225)

جنابعالی همانطور که در انتخابات 92 فرمودید: کسانی که نظام را هم قبول ندارند در انتخابات شرکت کنند و لذا توانستید میزان مشارکت در انتخابات را افزایش دهید؛ اینک نیز می‌توانید با یک تصمیم انقلابی نظارت استصوابی را لغو کرده تا مجلس آینده نماینده واقعی و عصاره ملت بوده و شایستگی وکالت این ملت بزرگ را داشته باشند، در آن صورت تمامی مردم حتی مخالفین و منتقدین هم، مجلس و نظام را از آن خود دانسته و پایه‌های نظام استوارتر گردد.

2- در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و زمانی که عده‌ای متحجّر چهره‌ای خشن از اسلام معرفی کرده‌اند، جنابعالی دستور آزادی محصورین و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی را صادر نمائید - اگر حتی مرتکب تخلّفی شده باشند - تا به اقتضای "الناس علی دین ملوکهم" روحیه عفو و گذشت در مردم تقویت شده و افراد ملت نسبت به یکدیگر مهربانتر گردند.

یقین دارم عمل به این دو عمل خداپسندانه، علاوه بر افزایش ثبات نظام و آبروی جمهوری اسلامی، باقیات‌الصالحاتی برای جنابعالی خواهد بود؛ چرا که پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی(ص) فرمود: "من سنّ سنّة حسنة فله اجرها و اجر من عمل بها الی یوم القیامة".

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

بیت حضرت آیت الله العظمی منتظری(ره)

احمد منتظری

23 دی ماه 1393