پاسخ حجةالاسلام والمسلمین احمد منتظری به مطالب منتشره در تلویزیون «رها»


باسمه تعالی

مدیر مسئول محترم تلویزیون «رها» دامت توفیقاته

پس از عرض سلام و تشکر از شما به خاطر سعی و تلاش در جهت آگاهی بخشی و بیان حقایق تاریخی به اطلاع می‌رسانم: در برنامه "پرونده" مورخ 1393/5/17 آن رسانه محترم مطالبی منتشر شد که بعضاً خلاف واقع بود؛ از جمله گفته شد: "طبق قانون، تولیت دانشگاه امام صادق برعهده ولی فقیه یا به اذن وی برعهده نماینده اوست، در زمان حیات آیت‌الله خمینی این امر ابتدا به آیت الله منتظری تفویض شد". و یا گفته شد: "به تبع برکناری آیت‌الله منتظری بر اساس قوانین و مقررات، آیت‌الله منتظری دارای جایگاهی نبود که بتواند و یا وظیفه داشته باشد عزل و نصب یا انتخاب رئیس دانشگاه را تایید یا رد نماید". در حالی که طبق اساسنامه آن دانشگاه که در سال 1360 تصویب شد، ریاست عالیه دانشگاه امام صادق مادام العمر برعهده شخصیت حقیقی آیت‌الله منتظری بوده است؛ با توجه به این که تصویب قائم مقامی آیت‌الله منتظری در سال 1364 صورت گرفته است و آیت‌الله خمینی هم نقشی در انتخاب ایشان به سمت ریاست عالیه آن دانشگاه نداشتند.

انتشار این مطلب از تلویزیون رها نشان از وجود مطالب کذب در سایت‌هایی است که به عنوان منبع مورد استناد قرار می‌گیرند. متاسفانه آنقدر این مطالب کذب فراوان است که حتی افرادی هم که در متن قضایا بوده‌اند تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفته و فی‌المثل آیت‌الله مهدوی کنی در خاطرات خود در صفحات 359-361 و 397 گرفتار نقل مطالبی خلاف واقع شده‌ اند که در جوابیه مفصل آیت‌الله منتظری به سوالات آقای مهندس مصطفی ایزدی در تاریخ 86/3/5 آمده و در جلد سوم کتاب دیدگاه‌‌ها، صفحات 176 تا 185 و سایت معظم له موجود است:

http://www.amontazeri.com/farsi/didgaha/html/1219.htm

امیدوارم با مراجعه به آن و تحقیق از راه‌های دیگر در اصلاح و تکمیل برنامه پخش شده از آن تلویزیون محترم بتوانید به وظیفه اطلاع رسانی صحیح خود عمل نمایید. والسلام.

احمد منتظری

1393/5/22