نامه حجةالاسلام والمسلمین احمد منتظری خطاب به شورای نگهبان


باسمه تعالی

حضرات اعضای محترم شورای نگهبان

پس از سلام و عرض ادب، در ابتدا یادآور می‌شوم که اینجانب مانند همه آحاد مردم انتقاد و سوال از مسئولین محترم را وظیفه و حق خود می‌دانم؛ متاسفانه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی چنین تبلیغ می‌شود که از شورای نگهبان نمی‌توان در مورد عملکرد آن سوال نمود؛ طبیعی است شما حضرات هم این نظریه را باطل بدانید چون بنا بر آموزه‌های دین مبین اسلام، فقط خداست که مورد سوال قرار نمی‌گیرد "لایسئل عمّا یفعل و هم یسئلون". (سوره انبیاء، آیه 23)

حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در صحنه انتخابات ریاست جمهوری فرصتی طلایی برای نظام و انقلاب اسلامی به وجود آورده بود که با کمال تاسف آن شورای محترم مانع استفاده از این فرصت شد.

آن شورا با عدم احراز صلاحیت ایشان در واقع اقشار مختلف مردم را رد صلاحیت کرده و عملاً اعلام نموده است که مردم صلاحیت تشخیص کاندیدای اصلح را ندارند.

مرحوم آیت الله العظمی منتظری که ریاست مجلس خبرگان قانون اساسی را برعهده داشت، بارها مخالفت جدّی خود را با نظارت استصوابی شورای نگهبان اعلام نمودند که این نظرات در کتاب دیدگاه‌های ایشان موجود است. ایشان نظارت استصوابی را مخالف روح قانون اساسی دانسته و می‌فرمودند تصویب اصل 99 به این منظور بود که شورای نگهبان نظارت کند تا از اعمال نفوذ حاکمیت در رای مردم جلوگیری نماید؛ ولی اکنون حضرات شورای نگهبان، خود اعمال نفوذ می‌کنند و این در واقع نقض غرض از تصویب این اصل قانون اساسی است.

از جمله نگرانی‌های آیت الله منتظری خطر کودتای خزنده و انحراف در مسیر انقلاب و حذف نیروهای اصیل و باسابقه بود؛ اگر به آن انتقادهای مشفقانه توجه می‌شد امروز شاهد حذف شخصیتی باسابقه و با کوله باری از تجربه و خدمت همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نبودیم.

کاندیدا شدن هاشمی رفسنجانی موجب اتفاق نظر اقشار مختلف ملت شده بود و حتی کسانی که به حفظ نظام هم عقیده نداشتند برای نجات کشور از بحران کنونی و حفظ تمامیت ارضی کشور عزیزمان ایران، قصد شرکت در انتخابات و رای دادن به ایشان را داشتند ولی آن شورای محترم مانع تحقق این همبستگی ملی شد.

هاشمی رفسنجانی با سخنان منتقدانه و خیرخواهانه خود پس از انتخابات سال 88 و از دست دادن منصب امامت جمعه تهران و ریاست مجلس خبرگان ثابت کرد که در راه انجام وظیفه ثابت قدم و استوار است.

هاشمی رفسنجانی سیاستمداری واقعگرا و معتدل است و می‌تواند ملت بزرگوار ایران را در گذار از بحران‌های موجود راهنمایی و همراهی کند. ملتی با سابقه درخشان فرهنگی و پیش‌کسوتی در پایه گذاری قوانین حقوق بشری لایق جایگاهی جهانی بسیار والاتر از وضعیت موجود می‌باشد.

امیدوارم شورای نگهبان به وظیفه اصلی خود عمل نماید و با تجدید نظر در رای خود این فرصت طلایی را به کشور و مردم بازگرداند و در عمل ثابت کند که مصلحت عام را بر مصلحت خاص ترجیح می‌دهد. والسلام.

بیت مرحوم آیت الله العظمی منتظری

احمد منتظری

1392/3/5