پیام تبریک عید نوروز 1392


 باسمه تعالی

یا مقلّب القلوب والابصار، یا مدبّر اللیل و النهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال.

تحویل سال و آمدن بهار بر تمامی ایرانیان مبارک باد.

از خداوند کریم و رحیم می‌خواهیم که بهترین حال را در سال جدید برای مردم این سرزمین مقدّر فرماید.

وطن‌دوستی و علاقه به آب و خاک و سرزمین نه تنها با دینداری منافاتی ندارد بلکه در حدیثی منسوب به پیامبر اکرم(ص) بر آن سفارش گردیده است، آنجا که فرمود: "حب‌ الوطن من الایمان".

بسیاری از شهدای دفاع مقدس برای دفاع از وطن و سرزمین خود، از جان شریف خویش گذشتند؛ وجود عقاید گوناگون و ادیان مختلف در بین شهدای گرانقدر و جانبازان سرافراز گواهی بر این مدّعاست.

پیروی از نیاکان و گذشتگان در برگزاری مراسم نوروز و بزرگداشت این سنّت ملی امری پسندیده است.

کسانی که دیانت را در مقابل ملّیت قرار می‌دهند خواسته یا ناخواسته باعث سستی دین و مذهب در بین مردم می‌شوند. آنچه قرآن کریم کراراً آن را مذمّت کرده است پیروی از پیشینیان در بت‌پرستی است. امر ناپسند و خلاف عقل و خلاف فطرت بت‌پرستی با امور پسندیده‌ای مثل شادی کردن و شاد کردن دیگران و دید و بازدیدهای نوروزی قابل مقایسه نیست.

شادی یکی از نیازهای طبیعی انسان است؛ آرامش جان و کارآمدی انسان و توانایی حل مشکلات، وابسته به میزان شاد بودن هر شخص و هر جامعه‌ای است. در شرع مقدس اسلام نسبت به شادی‌های حلال و محبت به دیگران و ابراز این محبت توصیه فراوان شده است و در خصوص نوروز هم روایاتی از امامان معصوم(ع) در دست است. حضرت امام علی(ع) در تشکر از شخصی که شیرینی نوروزی برای آن حضرت هدیه آورده بود فرمود: "خدایا هر روز را نوروز قرار بده".

در پایان لازم است از ادامه زندانی بودن نخبگان و فعالان سیاسی و در حصر بودن حضرات آقایان کروبی و موسوی و سرکار خانم رهنورد ابراز تأسف نماییم. آنان گناهی جز انجام وظیفه و امر به معروف و نهی از منکر مرتکب نشدند و سلب آزادی آنان شایسته این نظام نیست که اسلامی خوانده می‌شود و در قانون اساسی آن به آزادی قلم و بیان تصریح شده است. امید است با آزادی همه زندانیان بی‌گناه نخستین گام برای شادی ملی در سال جدید برداشته شود. از خدای مهربان موفقیت و شادکامی برای ملت شریف ایران آرزومندیم. والسلام.

بیت آیت الله العظمی منتظری (ره)

احمد منتظری

نوروز 1392