اطلاعیه بیت آیت الله العظمی منتظری در سومین سالگرد رحلت معظم له


بسم الله الرّحمن الرّحیم

السّلام علیک یا أبا عبد الله و علی الأرواح التی حلّت بفنائک

ماه محرّم، ماه پیروزی خون بر شمشیر فرارسید، ماهی که یادآور حماسۀ عظیم سیّدالشهداء أباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش در روز عاشوراست.

آن حضرت فرمود: «انّی لم اخرج اشرا و لا بطرا و لا مفسدا و لا ظالما و انّما خرجت لطلب الإصلاح فی أمة جدّی رسول الله»؛ "همانا قیام من از روی خودخواهی و سرخوشی و یا برای فساد و ستمگری نیست بلکه برای اصلاح در امت جدّم رسول خداست"؛ امتی که در غیاب پیامبر(ص) به ناخالصی‌ها‌ آلوده شده و تبلیغات ارباب قدرت وصیت «انّی تارک فیکم الثقلین» را از حافظه تاریخی‌شان زدوده بود.

زنده نگاه‌داشتن یاد این حماسۀ بزرگ، چراغ راه همۀ انسان‌های آزاده و حق طلبی است که برای رهایی انسان از جهل و ظلم و استبداد تلاش می کنند. آن حضرت فرمود: «لکم فیّ اسوة»؛ "عمل و راه من برای شما اسوه و الگو است".

سومین روز از ماه محرم امسال مصادف با سومین سالگرد رحلت فقیه عالیقدر و مرجع بزرگوار آیت‌الله العظمی منتظری، یکی از پیروان راستین آن امام همام است. بزرگ اندیشمندی که سراسر زندگی پرفراز و نشیب خود را در تلاش برای شناخت صحیح از دین و پاسداری از حقیقت و مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی گذراند و کارنامۀ درخشان و ماندگاری از خود برجای گذاشت.

عالم عامل و زاهد وارسته‌ای که از امتحانات و ابتلائات سخت موفق و سربلند بیرون آمد؛ ترک دنیا را انتخاب نمود و زندان و شکنجه و تبعید و حصر و تهمت و تهدید و هتک حرمت او را از انجام وظیفه بازنداشت.

امر به معروف و نهی از منکر را در هیچ شرایطی ترک نکرد و مصلحت اندیشی‌های عافیت طلبانه در مرام او نبود.

او آزاده بود و همگان را به آزادگی سفارش می‌کرد؛ همان گونه که امام علی(ع) فرمود: «لاتَكُنْ عَبْدَ غَيْرِكَ وَ قَدْ جَعَلَكَ اللَّه حُرّاً»

او به کرامت انسان و حقوق بشر اعتقادی راسخ داشت و آن را از آموزه‌های اساسی اسلام عزیز می‌دانست.

با کمال تاسف، با گذشت سه سال از رحلت آن فقیه عالیقدر همچنان ممنوعیت مطلق در مورد نشر آثار علمی و فقهی ایشان حاکم است و پس از رحلت آن بزرگمرد حتی کتاب شرح نهج البلاغه نیز اجازۀ انتشار نیافته است و دفتر و حسینیۀ شهداء، محل تدریس ایشان، همچنان در اشغال غاصبانه می باشد.

بیت آیت‌الله العظمی منتظری با تقدیر و تشکر از همۀ کسانی که خواهان شرکت در مراسم گرامی‌داشت آن عزیز می باشند، اعلام می‌دارد که امسال نیز همچون سال‌های گذشته در شهر قم مراسم سالگرد برگزار نخواهد شد و ضمن تقدیر و تشکر از مردم شریف نجف‌آباد، در مجالسی که در آن شهر برگزار خواهند نمود، شرکت خواهیم کرد.

والسّلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

بیت آیت الله العظمی منتظری(ره)

آبان ماه 1391 – محرم الحرام 1434