سایت جرس و ایجاد وحدت؛ نوشته ای از حجةالاسلام احمد منتظری


باسمه تعالی

مدیریت محترم سایت جرس

پس از سلام و آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای شما در جهت اطلاع رسانی درست و کامل.

روز شنبه نهم مردادماه 1390 از درج دو مقاله از دو "سید حسن" در یک صفحه بسیار مسرور شدم و آن را به فال نیک گرفتم.

مقاله اول در صفحه اول سایت جرس، نوشته‌ای بود از حجة الاسلام والمسلمین آقای سید حسن خمینی و مقاله دیگر در همان صفحه، تحلیلی از آقای مهندس سید حسن شریعتمداری.

کسانی که تاریخ انقلاب ایران را به یاد دارند، از وقایعی که در اوایل انقلاب، در جهت تفرّق و جداسازی مراجع معظم تقلید به وقوع پیوست مطلعند. عده‌ای انحصار طلب تلاش کردند که مرجعی بزرگوار را با تهمت‌های ناروایی چون براندازی نظام، به صورت بسیار ناپسند از صحنه بیرون کنند که متأسفانه در آن زمان وساطت هیچ  مصلحی کارساز نشد. آیت الله العظمی گلپایگانی پس از رحلت آیت الله العظمی شریعتمداری به رهبر و بنیانگذار انقلاب اسلامی چنین نوشتند: "انتظار دارم اکنون هم در حد ممکن اهانت‌هایی را که به ایشان و مقام مرجعیت شده شخصا تدارک[جبران] فرمایید".

اینک در این برهه حساس از تاریخ کشور عزیزمان ایران، حرکت‌ در جهت وحدت برای تمامی کسانی که دغدغه ایرانی آباد و آزاد را دارند و نگران از فروپاشی و تجزیه آن هستند، لازم و ضروری است.

خدای تعالی در قرآن کریم همه بندگانش را با هر دینی که باشند دعوت به وحدت می‌کند و می‌فرماید: «قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم ان لا نعبد الّا الله». با کمال تأسف ما مدعیان پیروی از دین اسلام به جای تأکید بر نقاط وحدت و اتحاد، بر نقاط اختلاف و افتراق تأکید داریم و شبکه‌های تلویزیونی وابسته به هر عقیده‌ای به اختلاف افکنی و دشنام به یکدیگر مشغولند.

اینجانب در آستانه ماه مبارک رمضان از تمامی آحاد ملت ایران تقاضامندم که در جهت وحدت و همدلی و همراهی‌های مسالمت‌آمیز با وجود اختلافات از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

از مسئولین کشوری تقاضامندم که در این ماه مبارک زندانیان سیاسی را آزاد نمایند. این عزیزان غیر از اسلام و ایران دغدغه‌ای نداشته و ندارند و بسیاری از آنان در تشکیل این جمهوری اسلامی نقش فراوان داشته‌اند. حضرات آقایان کروبی و موسوی بیشترین سالهای عمرخود را در راه خدمت به مردم صرف نموده‌اند و از چهره‌های ماندگار این کشور محسوب می‌شوند. نظام اسلامی اگر از آنان تقدیر نمی‌کند لااقل آنان را آزاد نماید و پرونده خود را در نزد خدا و مردم بیش از این سنگین ننماید.
والسلام علیکم و رحمة الله وبرکاته.

 احمد منتظری 

1390/5/9