نامه حجة الاسلام احمد منتظری به رئیس قوه قضائیه در مورد عدم پذیرش گزارشگر ویژه حقوق بشر


باسمه تعالی

ریاست محترم قوه قضائیه جناب آقای صادق لاریجانی

 پس از سلام و تحیت،  موضع گیری جنابعالی در مورد عدم پذیرش آقای دکتر احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران، بسیار موجب تأسف و تأثر است.

 اولین مطلبی که به ذهن متبادر می‌شود این است که مگر در ایران چه خبر است که اجازه نمی‌دهند یک ناظر بین المللی از آن بازدید نماید. " آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است".

 اگر حساب دستگاه تحت امر جنابعالی در رعایت حقوق بشر پاک است از محاسبه چه باکی دارید؟ اگر واقعاً به عملکرد نظام در زمینه رعایت حقوق بشر اطمینان دارید چرا اجازه نمی‌دهید نماینده رسمی یک ارگان رسمی بین‌المللی مثل سازمان ملل متحد برای بازرسی به ایران بیاید؟!

جنابعالی فرموده‌اید: "حقوق بشر اسلامی". اگر منظور این است که فجایعی که در زندان‌های ایران اتفاق می‌افتد مطابق مقررات اسلام است، پس بدانید که اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران و مراجع تقلید مستقل و علمای بزرگوار به این اسلام شما کافرند. بدانید که فطرت های پاک مردم از چنین اسلامی بیزار است.

پیامبر اسلام(ص) چه زیبا فرمود: "من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین ولم یجبه فلیس بمسلم." هر کس صدای کسی را شنید که از مسلمانان استمداد می‌کند و پاسخی به او نداد از زمره اسلام خارج شده است.

اکنون انسان‌های فرهیخته و بی‌گناهی در دستگاه تحت نظر شما به زندان محکوم شده‌اند که حتی یک ساعت سلب آزادی آنان فاقد وجاهت شرعی و قانونی است. 18 نفر از این عزیزان در زندان‌های مختلف اکنون در اعتصاب غذا هستند و با جانبازی و قرار دادن جان خود در طبق اخلاص به ظلمی اعتراض کرده‌اند که بر آنان و دوستانشان رفته و می‌رود. آیا جنابعالی خود را در مقابل این بی‌گناهان مسئول نمی‌دانید؟

 اگر قبول دارید که آزادی بیان و قلم در شرع مقدس اسلام وجود دارد و در قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن تصریح شده است با چه منطقی دگراندیشان و منتقدین را زندانی نموده‌اید؟!

 در سیزده رجب که بسیاری از زندانیان عفو شدند، چند نفر از زندانیان سیاسی را مشمول عفو قرار دادید؟ امیدوارم هیچگاه زندانی نشوید ویا اگر شدید شرایط زندانتان آنقدر سخت نباشد که برای اعتراض به آن مجبور شوید از جان خود مایه بگذارید.

 برادرانه از شما می‌خواهم، اکنون که قدرت و ابتکار عمل تا حدودی در دست شماست یک روز را در زندان حاضر شوید و به عنوان رئیس قوه قضائیه با زندانیان سیاسی بگذرانید و به صحبت‌های آنان گوش فرادهید، شاید تحولی در شما حاصل گردد و منشأ اقداماتی شایسته گردید.

 جنابعالی اگر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی را دشمن بدانید، بهترین راه مقابله، خلع سلاح دشمن است. با رعایت حقوق بشر و از جمله آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از حضرات آقایان کروبی  و موسوی، دشمن را خلع سلاح نمائید.

 بیایید برای یکبار هم که شده به جای تکذیب و توجیه کارهای ناصوابی که شایسته این نظام نیست، دست به اصلاحات اساسی بزنید تا مورد رضایت خداوند کریم و مردم قدرشناس ایران قرار گیرید. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته. 

احمد منتظری
1390/4/3