پاسخ دوم به اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد آیت الله العظمی منتظری


باسمه تعالی

حضرت آیت‌الله آقای هاشمی رفسنجانی زید عزّه

پس از عرض سلام، پیرو مصاحبه جنابعالی با سایت آینده و جواب اینجانب نسبت به بعضی موارد آن ، بعضی از فرصت طلبان، فرصت را مغتنم شمرده و باز هم به بد‌‌گویی پرداختند و فحاشی‌ها و تحریفات خود را تکرار کردند تا شاید امسال هم نشریه و رسانه برگزیده شوند، و از نظر کوشش در حفظ به اصطلاح ارزش‌ها!! مقام اول را کسب نمایند.

اینجانب با کمال احترام به جنابعالی لازم می‌دانم مطالب شما تصحیح و اصلاح گردد، لذا نکات ذیل را یاد‌آوری می‌نمایم:

جنابعالی در قسمت سوم مصاحبه خود که در تاریخ 1/3/90 در سایت‌ها منتشر گردید فرمودهاید: "نماینده نجفآباد در مجلس به من گفت که آیتالله منتظری میگویند کسانی میخواهند جنگ را متوقف کنند که بوی دلار به مشامشان خورده. حتی این زمزمه از آقای منتظری به گوش میرسید که ظاهرا حرف ایشان بود چون هیچوقت تکذیب نکردند".

لازم است با کمال احترام به شما عرض کنم که مطلب فوق کاملاً نادرست است و پیام‌هایی که شفاهی یا کتبی آیت‌الله منتظری در این رابطه برای امام خمینی ارسال می‌کردند گواه این مدعاست. در ضمن ایشان این مسئله را صراحتاً در کتاب خاطرات خود که از 12 سال پیش روی سایت موجود است شرح داده‌اند.

ایشان در صفحه 590 خاطرات خود چنین آورده‌اند: "من همان موقع که خرمشهر فتح شد به مسئولین پیغام دادم که اگر می‎خواهید صلح کنید و یا معامله کنید و پول و غرامت بگیرید الآن وقت آن است، شنیدم بعضی گفته بودند: فلانی (یعنی آیت‌الله منتظری) بوی دلار به مشامش خورده است."

همچنین در صفحه 668 خاطرات آورده‌اند: "راجع به مشکلات جنگ چندین نامه به مرحوم امام نوشتم و پس‌از فتح خرمشهر به دفتر ایشان پیغام دادم که ارتش انگیزه ورود به خاک عراق را ندارد و به علاوه ما را متجاوز به حساب می‌آورند و تجاوز از هر که باشد محکوم است، پس بجاست مقدمات صلح فراهم گردد; این در حالی بود که کشورهای عربی زیاد بر صلح اصرار داشتند و حاضر بودند خسارت‌های ایران را تا اندازه‌ای جبران نمایند. پس از پیغام من، شنیدم برخی گفته بودند فلانی بوی دلار به مشامش خورده است."

ضمناً نماینده وقت نجف‌آباد حجةالاسلام والمسلمین آقای شیخ غلامحسین نادی از نقل چنین مطلبی که شما به ایشان نسبت داده‌اید اظهار بی‌اطلاعی نمودند.

امیدوارم این نوع گفتگوها البته در فضایی دوجانبه وعادلانه موجب روشن شدن حقایق و نزدیک شدن بیشتر دل‌ها گردد.

والسلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته.

احمد منتظری

1390/3/5