پیام تبریک عید نوروز 1390


بسمه تعالی

"یا محوّل‌ الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال"

فرا رسیدن بهار طبیعت را به هم وطنان عزیز و همه مردم جهان تبریک عرض می‌کنم. امید است که همراه با تحول طبیعت، دل و جان مردم نیز تحول یابد و به احسن‌الحال تبدیل شود.

در عید باستانی نوروز و در دید و بازدیدها، جای شهدا و زندانیان سیاسی در بند بسیار خالی است. کسانی که به خاطر انجام وظیفه و انتقاد سازنده باید تکریم و تقدیر می‌شدند، امّا اکنون یا در جمع ما نیستند و یا در زندانند و خانواده‌ها و دوستان آنان از دیدارشان محروم.

با کمال تأسف، مسئولین کشور از این فرصت طلایی نوروز نیز استفاده نکردند و برای جبران بی عدالتی اقدام ننمودند و حتّی ضمانت همسران‌ شهیدان بزرگوار، همت و باکری، برای مرخصی زندانیان نیز مورد توجه قرار نگرفت. در حالی که خانواده‌های شهدایی که با نثار خون خود این نظام را پابرجا نگه‌ داشتند باید بیش از این ارج نهاده می‌شدند.

اما باز هم امیدوارم در سالروز 12 فروردین این مهم تدارک شود و قبل از اینکه اجانب برای این مرز و بوم تصمیم بگیرند، مسئولین به وظیفه خود عمل کنند.

بسیار ناشایست است که بدون دلیل موجه عزیزان هم وطن در بند باشند و از آزادی‌های خدادادی محروم گردند و زندان‌بانان به جشن و سرور مشغول باشند.

عوارض این سیاست‌های ناپسند تا سال‌های زیادی باقی خواهد ماند و عقده‌هایی ایجاد خواهد کرد که گناه آن بر گردن کسانی است که به جای رحمت و رأفت، کینه و خشونت را برگزیدند و به جای باز کردن گره‌ها، آن را محکمتر نمودند. خداوندا! در این سال جدید حال ما را به نیکوترین حال بگردان.

بیت آیت الله العظمی منتظری (رضوان الله تعالی علیه)

احمد منتظری

نوروز 1390