اظهار تأسف حجةالاسلام احمد منتظری از حادثه اهانت به قرآن کریم


بسم الله الرحمن الرحیم 

 «قل یا اهل الکتاب تعالوا الی کلمة سواء بیننا و بینکم ان لا نعبد الا الله و لا نشرک به شیئا و لایتخذ بعضنا بعضاً ارباباً من دون الله». (سوره آل عمران، آیه 64).

"بگو ای اهل کتاب بیائید کلمه‌ای را که میان ما و شماست بپذیرید که جز خدا را نپرستیم و کسی را با او شریک نکنیم و بعضی از ما بعضی دیگر را صاحب اختیار خود نداند."

حادثه تأسف انگیز اهانت به قرآن کریم توسط عده‌ای جاهل در کشور آمریکا باعث ناراحتی قاطبه موحدین و متدینین و مخصوصاً مسلمانان جهان شده است که اگر برخورد مناسبی صورت نگیرد ممکن است آثار آن تا نسل‌های آینده باقی بماند. ایجاد نفرت و تفرقه و دوگانگی بین طرفداران عقیده‌ها و ادیان مختلف به نفع هیچکس نیست، چه بسا نابخردانی به دنبال راه انداختن جنگ بین اسلام و مسیحیت باشند.

شدیدترین عکس‌العمل را باید اصحاب کلیسا نشان دهند و با محکوم نمودن این عمل ناشایست، قباحت آن را از مسیحیان واقعی دور کنند. حکومت آمریکا باید با شناسایی آمرین و عاملین این حادثه تأسف بار و برخورد جدی با آنان از گسترش اینگونه اعمال جلوگیری نمایند. از برادران و خواهران مسلمان نیز تقاضا می‌نمایم که ضمن نشان دادن غیرت دینی و اسلامی خود از هرگونه عملی که باعث کینه و دشمنی بین طرفداران ادیان مختلف و متهم شدن اسلام به خشونت می‌شود خودداری نمایند.

بدون شک آنچه باعث جرئت اهانت کنندگان شده است اقدامات جنایتکارانه عده‌ای افراطی است که به نام اسلام عزیز انجام گردیده و چهره‌ای خشن از دین رحمت ترسیم شده است. همانطور که مرحوم آیت الله العظمی منتظری به مناسبت حادثه 11 سپتامبر فرمودند: «چنین اعمالی به هیچوجه با دین مبین اسلام که دین عقل و رحمت و محبت است سازگار نیست و متهم نمودن اسلام و جامعه مسلمانان به ترور و یا حمایت از تروریسم گناهی است بزرگ و نابخشودنی». (کتاب دیدگاهها، جلد 1، صفحه 509).

قرآن کریم وحدت بین ادیان مختلف را در 1400 سال پیش مطرح نموده است که لزوم این وحدت اکنون بیش از همیشه احساس می‌شود. امید است عقلای قوم از ادیان مختلف با تشکیل جلسات گفت‌و‌گو و تبادل نظر و تعامل فکری پیرامون نقاط مشترک ادیان الهی، باعث همدلی موحدین و متدینین سراسر جهان شوند تا زمینه ارتکاب اعمالی که شایسته طرفداران ادیان نیست از بین برود.

والسلام علی عباد الله الصالحین و رحمة الله و برکاته.

احمد منتظری 

1389/6/23