گزارش برگزاری مراسم سخنرانی عصرهای جمعه در دفتر آیت الله العظمی منتظری


باسمه تعالی

عصر روز جمعه 14/3/89 طبق معمول هفته های گذشته جلسه سخنرانی در دفتر آیت الله العظمی منتظری رضوان الله تعالی علیه برگزار شد.

در این جلسه حجةالاسلام والمسلمین محمدعلی کوشا عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و از شاگردان معظم له به مناسبت بیست و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نقاط مشترک زندگی دو عالم وارسته و دو مرجع تقلید یعنی مرحوم امام خمینی و مرحوم آیت الله منتظری رضوان الله تعالی علیهما را بیان نمود، که از جمله آنها دقت فراوان در تعلیم و تدریس علوم حوزوی و تربیت شاگردانی عالم و مجتهد و محقق و پرداختن به نقطه نظراتی در باب فقه الحکومة را برشمرد.

ایشان مسائل سیاسی را زودگذر دانسته و تألیفات علمی آن دو بزرگوار را ماندگار و حائز اهمیت دانستند و فرمودند: "کتاب الطهارة" و "کتاب البیع" مرحوم امام خمینی (ره) از آثار واقعاً عالمانه و ماندگار ایشان است که حوزه های علمیه از آن بهره مند شده و خواهند شد.

ایشان در مورد کتابهای فقیه عالیقدر و بالاخص کتاب "نظام الحکم فی الاسلام" که خلاصه 4 جلد کتاب "دراسات فی ولایة الفقیه" می باشد بیان داشتند که اگر تنگ نظری در بین نبود باید این کتاب به عنوان کتاب درسی در حوزه های علمیه استفاده می شد.

در پایان نیز به عنوان ذکر مصیبت، عباراتی از نهج البلاغه را که بیان درد دلهای مولا امیرالمؤمنین علی (ع) می باشد برای حاضران قرائت نمودند.

بیت آیت الله العظمی منتظری

1389/3/14