گزارش مراسم شب هفت رحلت بانو حاجیه خانم ربانی، همسر آیت الله العظمی منتظری


باسمه تعالی

مراسم شب هفت رحلت بانو حاجیه خانم ربانی همسر آیت الله العظمی منتظری در قم برگزار شد.

از آنجا که مسئولین از فرستادن نیروهای لباس شخصی و همچنین نیروهای رسمی خودداری کرده بودند، برگزاری این مراسم با آرامش کامل همراه بود. این مراسم با حضور مردم شریف، مراجع معظم تقلید و نمایندگان آنان، علما و شخصیتهای مذهبی و سیاسی، جانبازان و خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران، تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و اقشار مختلف مردم در محل دفتر فقیه عالیقدر حضرت آیت الله العظمی منتظری برگزار شد، شرکت کنندگان ضمن عرض تسلیت و دلجویی و ابراز همدردی با بازماندگان به قرائت فاتحه و آیات کلام الله مجید پرداختند.

 در پایان این مراسم حجة الاسلام آقای قنبرپور از وعاظ محترم ضمن تشریح شخصیت والا و باعظمت و حضور هوشمندانه سیاسی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به بیان ویژگی‌های شخصیتی بانو ربانی همسر فقیه عالیقدر پرداخت و از شخصیت ایشان که در تمام مراحل قبل و بعد از انقلاب همراهی و هم‌سنگری خود را با مردم و انقلاب اسلامی به اثبات رسانده بود تجلیل و تکریم کرد.

 حجة الاسلام قنبرپور با اشاره به خاطراتی از بانو ربانی در روزهای قبل از انقلاب، از دستگیری این بانوی فداکار در جریان تحصن و اعتراض به بازداشت مبارزین قبل از انقلاب یاد کرد و تأکید نمود: بانو ربانی همواره در دوران مبارزه ضمن همراهی و وفاداری نسبت به فقیه عالیقدر و دلجویی و حضور در کنار ایشان در دوران تبعید معظم‌له، در عین حال به تربیت فرزندانی والامقام مبادرت ورزید و از کمترین کوشش و تلاش در جهت رشد و تعالی فکری و شخصیتی آنان دریغ نکرد؛ همچنین در کنار تمام این مشقت‌ها همواره به دلجویی ازخانواده‌های سایر زندانیان سیاسی می‌پرداخت و از احوالپرسی و رفع مسائل و مشکلات آنان باز نمی‌ماند. در روزهای بعد از انقلاب و بخصوص در سال‌های حصر فقیه عالیقدر همراه و همدم ایشان در تحمل مصائب و مشکلات بود.

 حجة الاسلام قنبرپور در پایان با یادی از شهید حجة الاسلام محمد منتظری فرزند این بانوی مکرّمه، یاد همۀ شهدا و جانبازان انقلاب اسلامی از جمله آقای سعید منتظری دیگر فرزند جانباز فقیه عالیقدر را گرامی داشت.

 در پایان ضمن تشکر از حضور گستردۀ مردم شریف بخصوص خانوادۀ افراد بیگناهی که در جریان تشییع این مادر عزیز بازداشت شده‌اند امیدواریم موجبات آزادی آنان و همۀ زندانیان بیگناه فراهم گردد و بیش از این موجبات ناراحتی خانواده‌های آنان و دیگرعزیزان فراهم نشود.

 والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

بیت آیت الله العظمی منتظری

احمد منتظری

1389/1/13