‏گرامی باد یاد و نام بنیان گذار هفته وحدت، حضرت آیت الله العظمی منتظری


گرامی باد یاد و نام بنیان گذار هفته وحدت، حضرت آیت الله العظمی منتظری (رضوان الله تعالی علیه)

باسمه تعالی
 حضرت آیت الله العظمی منتظری (رضوان الله تعالی علیه) در زمان حیات پر برکتشان روزها و هفته هایی را به مناسبتهای مختلف تاریخی نامگذاری و اعلام داشتند که علیرغم سکوت و بایکوت خبری رسانه های عمومی در این رابطه ، اذهان مردم عزیز هنوز کم و بیش با آنها آشناست ; که از جمله می‎توان از "هفته وحدت"، "هفته ولایت"، "روز جهانی مستضعفین"، "روز وحدت حوزه و دانشگاه" و... نام برد. اکنون که جای ایشان در میان ما و نسل جدید خالی است ، علت و انگیزه اعلام هفته وحدت را با بیان خود ایشان می‎خوانیم :

"... هفته وحدت به خاطر این بود که ما می‎دیدیم در خارج مسأله شیعه و سنی را علیه انقلاب ایران مطرح می‎کنند و در تلاشند که انقلاب اسلامی را از جهان اسلام جدا کنند، از طرف دیگر در ایران ما حدود شش هفت میلیون سنی مذهب در کردستان و بلوچستان و ترکمن صحرا و جاهای دیگر داریم ، من با این کار می‎خواستم یک ارتباط و الفتی بین شیعه و سنی ایجاد کنم و یک جبهه واحدی در برابر کفار و دشمنان اسلام داشته باشیم ; بعد به ذهنم رسید که تولد پیامبراکرم (ص) نقطه عطف مناسبی است ، تولد پیامبراکرم (ص) را اهل سنت می‎گویند دوازدهم ربیع الاول است ، ما می‎گوییم هفدهم است ، البته از علمای ما هم بعضی ها از جمله مرحوم شیخ کلینی دوازدهم را گفته اند; بالاخره من دیدم این هفته برای این منظور مناسب است که همه مسلمانان در این هفته برای تولد پیامبراکرم (ص) برنامه های جشن و سرور برگزار کنند و در مجالس یکدیگر شرکت نمایند و این نقطه عطف تاریخی مشترک را مبنای تحکیم وحدت و اتحاد خودشان در برابر کفار قرار دهند، به همین مناسبت این هفته را به عنوان "هفته وحدت " اعلام کردم و در همین رابطه مطالبی را نوشتم و گفتم ، که در تمام کشورهای اسلامی منعکس شد و خیلی هم اثر مثبتی در هندوستان و پاکستان و افغانستان و لبنان و جاهای دیگر داشت ، مرحوم امام از این پیشنهاد استقبال و حمایت کردند و وزارت خارجه هم در این ارتباط همکاری می‎کرد. من در سال اول و دوم در این هفته درسهایم را تعطیل کردم و افرادی از قم به کردستان و ارومیه و جاهای دیگر رفتند و در جلساتی که از طرف اهل سنت ترتیب یافته بود شرکت کردند، از طرف آنها هم هیأت هایی به قم و تهران آمدند و این رفت و آمدها باعث برطرف شدن کدورتها و زمینه هماهنگی گسترده تر مسلمانان و شکوه و جلوه بیشتر اسلام می‎شد."
(کتاب خاطرات معظم له ، جلد اول ، صفحه 556)

به دنبال این هدف ، ایشان طی نامه ای به وزیر ارشاد وقت نظرشان را اعلام نمودند:


بسمه تعالی


جناب حجة الاسلام آقای معادیخواه وزیر محترم ارشاد اسلامی دامت افاضاته
همانگونه که توجه دارید جهان اسلام ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مورد توجه دشمنان دیرینه اسلام و مسلمین و بخصوص شیطان بزرگ آمریکا و صهیونیسم قرار گرفته و هر روز به شکلی کشورهای اسلامی را دچار تفرقه و خصومت می‎کنند... هم اکنون جهان اسلام با سرعت و با الهام از انقلاب ایران بر اساس حرکت اسلامی و محور رهبری معظم انقلاب حضرت امام خمینی (مدظله)، در حال تولدی جدید می‎باشد، از این رو بجاست طبق آیه شریفه (و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب) و سیره پیامبر و ائمه اطهار (سلام الله علیهم اجمعین)، بر خلاف خواسته دشمنان اسلام ، به شعائر عظیم اسلام که مورد احترام و قبول امت بزرگ اسلامی بوده توجهی بیشتر مبذول گردد. یکی از این شعائر میلاد پر برکت پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد بن عبدالله (ص) می‎باشد ولی از آنجا که مع الاسف تاریخ این میلاد که در حقیقت آغاز حرکت جدید در تاریخ بشریت بود از اختلاف مصون نمانده و در بسیاری از کشورهای اسلامی بر خلاف آنچه در تاریخ و بین ملتها قطعی است به جای هفده ربیع الاول ، دوازده ربیع الاول را تاریخ میلاد آن حضرت می‎دانند; بسیار مناسب و بجاست که روزهای دوازده الی هفده ربیع الاول را هفته وحدت اعلام داشته تا ضمن هماهنگی با سایر مسلمانان به خواست الهی با تنظیم برنامه های پرمحتوا در داخل و خارج کشور صدای انقلاب اسلامی ملت ایران را به گوش جهان محرومین و مستضعفین برسانیم . توفیق همگان را در این رسالت اسلامی از خدای بزرگ مسئلت دارم . والسلام علیکم و رحمة الله .
1360/9/6
حسینعلی منتظری

در همان زمان امام خمینی (ره) هم طی سخنانی ابتکار و نظر آیت الله العظمی منتظری را مورد تأیید قرار داده و بر آن تأکید نمودند:

"... در همین قضیه مولد حضرت رسول (سلام الله علیه) که از طرف بعضی از علمای ایران ، آقای منتظری ، دعوت شده است به اینکه از دوازدهم تا هفدهم شرکت کنند همه مسلمین در جشن تا وسیله وحدت بین مسلمین باشد". (صحیفه امام ، جلد 15، صفحه 440)
"... شما ملاحظه بفرمایید در این هفته وحدت که از قم آقای منتظری پیشنهاد کرده اند، خوب این چقدر حسن دارد و چقدر ارزش دارد که برادرها همه را در یک مسأله ای با هم متحد کند، خوب ، این اختلاف اساسی که نیست ". (صحیفه امام ، جلد 15، صفحه 455)

نهم اسفند ماه 1388

دفتر آیت الله العظمی منتظری