اعتراض به تحریف تاریخ


به نام خداوند جان و خرد

حضور محترم آقای دکتر علی عسکری رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

پس از سلام؛ پیرو پخش "مستند قائم مقام" از شبکه مستند آن رسانه، نکاتی را یادآور می شوم:

۱. بدون شک برای شما نیازی به تکرار نیست که حق هر شهروندی برای پاسخ به اتهامات محفوظ است ولی یادآور می شوم که طبق ماده ۳۰ الحاقی سال ۱۳۸۸ اساسنامه سازمان صدا و سیما «چنانچه در برنامه‌هاي پخش شده سازمان (اعم از خبري، گزارشي، توليدي در قالبهاي مختلف بياني ـ تصويري و نمايشي) از شبكه‌هاي محلي، سراسري و بين‌المللي و يا در اطلاعيه‌هاي صادره از سوي آن سازمان مطالبي مشتمل بر توهين، افتراء يا خلاف واقع نسبت به هر شخص (اعم از حقيقي يا حقوقي) باشد و يا به هر نحوي اظهارات اشخاص تحريف گردد، مدعي مي‌تواند اعتراض خود را كتباً به سازمان صدا و سيما منعكس نمايد. سازمان صدا و سيما در صورت قبول اعتراض، ظرف بيست و چهار ساعت پاسخ وي را به صورت عادلانه، حداقل دو برابر زمان اصل مطلب كه از پنج دقيقه كمتر نباشد در همان برنامه و ساعت و در همان شبكه به طور رايگان پخش نمايد.

اهمیت مسئله چنان است که حتی مجرمین و محکومین به قصاص، حقوقی دارند که باید رعایت شود و اگر کسی نسبت به آنان تعدی و یا ایراد اتهام ناروایی نمود، به فتوای همه مراجع تقلید، باید تقاص گردد و حقوق ضایع شده جبران شود.

ولی با کمال تاسف قصه پرغصه تهمت و افترا و پخش دروغهای سازمان یافته با بودجه بیت المال علیه آیت الله العظمی منتظری در سه دهه گذشته بر کسی پوشیده نیست؛ اما انتشار آن از سیمای جمهوری اسلامی معنا و مفهوم دیگری دارد. سازمان صدا و سیما بیش از هر نهاد دیگر باید معنای مستند را بداند و با انتشار مجموعه ای غیرمستند و یک سویه اجازه ندهد آبروی آن نهاد بر باد رود. مجموعه ای که با موضع گیری خاص و قضاوت یک طرفه تهیه شده، چگونه می تواند مستند بی طرف باشد؟! آن هم توسط افرادی با گرایش خاص سیاسی و جناحی در جهت مخالفت تند و غیرمنصفانه با آیت الله منتظری.

شگفت تر آن که پس از پخش مستند قائم مقام میزگردی کاملا یکطرفه و جهت دار از طرف خود شبکه تلویزیونی درباره آن گذاشته شد و همان مطالب را تکرار کردند و در واقع خود صدا و سیما هم با این فیلم همنوایی کرد!

این مجموعه در حقیقت فیلمی بود که مخالفان افراطی آیت الله منتظری تهیه کرده اند به نحوی که در اکثر قسمت های آن سانسور و گزینش مطالب و ضعف استنادها و طرح مطالب خلاف واقع واضح است.

از باب نمونه:

الف. وانمود کردن نقدهای دلسوزانه و خیرخواهانه آیت الله منتظری به عنوان مخالفت با نظام و امام.

ب. استناد فراوان به مصاحبه سید مهدی هاشمی؛ در حالی که بی اعتباری حقوقی و غیرشرعی بودن این گونه مصاحبه ها توسط اسیر زندانی آن هم در شرایط سلول انفرادی و تعزیز قابل انکار نیست.

ج. ذکر اتهامات و دروغ هایی درباره آیت الله منتظری؛ مانند اعتصاب و تعطیلی درس و ملاقات ها با فشار خانواده، و دعوت امام خمینی برای شکستن اعتصاب، که همگی خلاف واقع می باشد.

د. اتهام ساده لوحی و نفوذ مجاهدین خلق در بیت ایشان بدون ذکر حتی یک مورد مشخص برای آن؛ و اصرار بر این اتهامات جهت تحت پوشش قراردادن انتقادات ایشان به اعدام ها و سایر خلاف ها.

ه. مطلب یا فیلمی مستند است که به اسناد معتبری مبتنی شده باشد. در حالی که مبنای این فیلم فقط نامه ۶۸/۱/۶ امام خمینی است، نه حتی نامه ۶۸/۱/۸ که در زمان حیات ایشان از صدا و سیما پخش شد.

تمام تلاش تهیه‌کنندگان فیلم اثبات اتهام‌های مطرح‌ شده در این نامه علیه آیت‌الله منتظری است. نامه‌ای که دارای اشکالات متعدد حقوقی و شرعی است. گفتنی است نامه ۱/۶ دارای هیچ یک از معیارها و مشخصاتی نیست که امام خمینی، در وصیت‌نامه‌شان، برای صحت انتساب مطالب به ایشان ذکر کرده‌اند.

این ها نمونه هایی از نقاط ضعف و تحریف حقایق و سانسور شدید در این مجموعه است.

آیا پخش چنین مجموعه ای از سیمای جمهوری اسلامی مخدوش کننده حیثیت و موقعیت ملی آن سازمان نخواهد بود؟! سیمایی که مطابق اساسنامه باید ناشر حقایق و واقعیات و منعکس کننده افکار و نظریات مردم شریف ایران باشد.

۲. کسانی که برای تهیه مستند و گرفتن مصاحبه نزد من آمدند اظهار داشتند در مورد آیت الله منتظری افراط و تندروی های زیادی شده است و ما در صدد تهیه مستند بی طرفی هستیم، و اینجانب با تصور این که این حضرات از تبلیغات سوء این ۲۸ سال نتیجه نگرفته اند و قصد دارند راه دیگری انتخاب کنند، به آنان اطمینان نمودم و حدود سه ساعت مصاحبه انجام شد؛ ولی آنان کاملا یک سویه عمل کردند، و حتی در مواردی مثل ارسال نامه اعدامهای تابستان ۶۷ به بی بی سی بحث و گفتگوی مفصلی انجام شد که مصاحبه کنندگان قانع شدند که این نامه محرمانه در آن زمان خاص توسط مخالفین آیت الله منتظری که درصدد حذف ایشان از نظام بودند در اختیار بی بی سی قرار گرفته است، ولی با این حال در این مجموعه القاء شبهه کردند و در راستای هدف خاص خود این کار ناشایست را به بیت و علاقه مندان آیت الله منتظری نسبت می دهند.

۳. مطابق ماده ۹ اساسنامه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که «هدف اصلی سازمان به عنوان یک دانشگاه عمومی نشر فرهنگ اسلامی، ایجاد محیط مساعد برای تزکیه و تعلیم انسان و رشد فضائل اخلاقی و ... می باشد» و نیز بر اساس موازین حقوقی و شرعی که پاسخ گویی به هر اتهامی را حق متهم علیه می داند، مصرّانه خواستارم حال که با انتشار این مجموعه به نام "مستند قائم مقام" تهمت ها و تخریب هایی نسبت به چهره مرحوم آیت الله العظمی منتظری انجام شده است فرصتی را در اختیار نمایندگانی از بیت معظم له قرار دهید تا در برنامه ای زنده پاسخ محتوایی به موارد شبهه انگیز فوق الذکر ارائه نمایند و مردم خود قضاوت نمایند. در غیر این صورت بر اساس آیه شریفه "لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم" حق پیگیری و تظلم از سوی مجاری قانونی و حقوقی ملی و بین المللی را خواهیم داشت.

در پایان از آن دسته از صاحبان قدرت که هنوز احساس وابستگی به این کشور و انقلاب دارند درخواست می کنم به جای تکرار کارهای تخریبی بی اثر گذشته، به فکر شناخت مردم و نیازهای آنان و بازسازی اعتماد عمومی و ایجاد الفت و وحدت بین آحاد ملت و نجات انقلاب اسلامی باشند. والسلام.

بیت آیت الله العظمی منتظری

احمد منتظری

۸ اردیبهشت ۱۳۹۷