‏حمایت جمعى از اساتید حوزه و دانشگاه اصفهان از پیام آیت الله العظمی منتظری


حمایت جمعى از اساتید حوزه و دانشگاه اصفهان از پیام آیت الله العظمی منتظری خطاب به مراجع تقلید، علماء و حوزه های علمیه

 
بسم الله الرحمن الرحیم

 محضر استاد گرامى ، فقیه عالیقدر، مجاهد نستوه و مبارز خستگى ناپذیر حضرت آیت الله العظمى منتظرى
پس از سلام و تبریک به مناسبت عید سعید فطر و در پاسخ به نداى آن مرجع عالیقدر و ضمن تأسف شدید از این که ندانسته کارى برخى و غرور برخى دیگر وضع کشور را چنان بحرانى کرد و نیروهاى خودسر بى قانونى را به حدى رسانید که حضرت عالى از تمامى مراجع و علماء براى برون رفت از این وضع استمداد نمودید، با این که حصر پنج ساله خانگى و دستگیرى خویشان ، نزدیکان و هواداران حضرت عالى در سالیان گذشته هیچ گاه شما را به مددخواهى وانداشت ، زیرا شاید حس مى‎نمودید آن ظلم ها تنها جنبه شخصى دارد، اما اکنون احساس مى‎کنید آنچه در این روزها بر کشور مى‎گذرد ضربه به اسلام و تشیع علوى است و باید به هر نحوى جلوى آن گرفته شود.

ما امضاءکنندگان ، ضمن ابراز همدردى با حضرت عالى ، دست تمامى مراجع تقلید و بزرگان دین را به گرمى فشرده و از آنان متواضعانه مى‎خواهیم که به نداى یارى خواهى حضرت عالى پاسخ مثبت دهند; و توجه داشته باشند که امروز نداى یارى خواهى از سوى کسى بلند است که بیش از نیم قرن مبارزه با بى قانونى و ظلم را در پرونده خود دارد و از زیر و بم امور آگاه است و در طول مبارزه از تحمل هیچ شکنجه و زندان یا تبعیدى خم به ابرو نیاورده و حتى زمانى که لازم شده به تمامى مناصب دنیایى پشت پا زده و بر مکاره دهر صبر نموده است . بنابراین اگر امروزه احساس خطر مى‎کند، معلوم مى‎شود که خطر بسیار جدى است و نباید به سادگى از کنار آن گذشت ; و از سوى دیگر امر به معروف و نهى از منکر، از بالاترین فریضه ها است .

علماء و بزرگان همه به یاد دارند در طول سالیان گذشته که عقل بسیارى از افراد تابع احساسات شده بود و موج احساسات سراسر جامعه را فرا گرفته بود، ایشان اصرار داشت که باید تمامى کارها و مجازات ها از طریق محاکم و قانون انجام گیرد، و با این که فرزند دلبندش به دست منافقان کوردل شهید شده بود اما این مسأله نیز عقل او را حتى در مورد آنان تابع احساسات قرار نداد; بنابراین پاسخ به نداى چنین فردى مسلما داراى خیر و صلاح است . و چه بسا گوش هایى که یک صدا را نشنوند اما اگر همه با هم فریاد سر دهند آن گوش ها صدا را بشنوند.

ما معتقدیم هر روزى که در آن ، جامعه از گناه خالى باشد آن روز عید مسلمانان است ، زیرا امیرالمومنین (ع ) فرمود: "کل یوم لا یعصى الله فیه فهو عید" و با مجهول آوردن فعل یعصى نشان داد که شرط عید بودن رخت بستن گناه از تمامى جامعه است .

در خاتمه یادآور مى‎شویم آنچه که جامعه ما را به شدت تهدید مى‎کند پیروى از احساسات تند و زیر پا نهادن عقل و عقل گرایى است ، و امروز این احساسات در برخى به قدرى شدید شده که به خیال خود براى دفاع از اسلام به هر اقدامى - ولو بسیار جنایت کارانه - مى‎توان دست زد.

به امید این که با همت تمامى علماء و مراجع یک بار براى همیشه حرکتى صورت پذیرد که به دنبال آن عقل بر احساسات مقدم شود، و از ایجاد شور به ویژه شورهاى کور در همه جا اجتناب شود، و شعور دهى جانشین آن گردد تا همگان چون مولاى متقیان بتوانند به قاتل خویش نیز احسان کنند.

ما نیز همچون حضرت عالى به اصلاح امور و دست برداشتن تمامى افراد از انواع گناههاى اجتماعى و فردى امیدوار هستیم . به امید آن روز.
ادام الله ظلکم على رووس المسلمین .
مهر ماه 1388

احمد عابدینى - مهدى طحانى - هادى نجفى - عبدالکریم مولوى - حسین محمدى رهنانى - محمد نصراصفهانى - حسین نصراصفهانى - محمدعلى مقدس - احمد بدیعى - محمدعلى مقدس دستجردى - فضل الله صلواتى - سید سعید کتابى .