نامه آیت الله طاهری در پاسخ به پیام آیت الله العظمی منتظری


نامه آیت الله طاهرى در پاسخ پیام آیت الله العظمی منتظری خطاب به مراجع تقلید، علماء و حوزه های علمیه
بسمه تعالى
 حضور محترم فقیه و مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمى آقاى منتظرى ادام الله ظله العالى
با سلام و تحیت و تبریک عید سعید فطر و آرزوى سلامتى و طول عمر با برکت حضرتعالى
لازم مى‎دانم مراتب قدردانى و حمایت خود و روحانیت مسئول و آگاه را از مواضع روشنگر و شجاعانه شما در مورد وقایع دردناک و حوادث تأسف بار ماههاى اخیر به جنابعالى که از عالمان عامل و بنیان گذاران و مجاهدان زجردیده نهضت اسلامى و از یاوران اصلى قبل الفتح امام راحل (ره ) مى‎باشید ابلاغ نمایم .

بدون شک براى شما و کسانى که عمر و سلامت و عزیزان خویش را براى باز شدن سفره رحمت و عدالت و حریت و آبادانى این سرزمین تقدیم نموده اند مشاهده مهمانان ناخوانده و فرصت طلب که ناخواسته بر سر این خوان ، به یغما و غارت دین و کیان ملت و کشور و نظام و خون پاک شهیدان و مجاهده ملت مسلمان و انقلابى مشغولند بسیار سخت و چه بسا مستوجب ندامت و پشیمانى است . روح حساس و قلم و زبان و دل و دیده نگران آنها پیوسته در تکاپوى اصلاح و نجات مى‎کوشد و ماءیوسانه درصدد جبران و بازگرداندن مسیر به مقصدى هستند که به مردم وعده داده اند; اما هیهات که کنار راندن انقلابیون و یاران امام (ره ) و وارثان حقیقى نظام یعنى مردم و جایگزین کردن فرصت طلبان ، متملقین و ریاکاران و داخل کردن نظامیان در سیاست و ترجیح خشم و دشمنى و نفرت بر عقل و پند و حکمت و تخویف و تخفیف آحاد ملت و نخبگان براى چند صباحى حکومت فجایعى آفرید که زدودن آثار سوء آن از دامن نظام و روحانیت کارى سخت بلکه ناشدنى است .

مع الاسف هوش و گوش پندگیران و کسانى که به حکم شرع و عقل و قانون ملزم به تهذیب نفس و تضییق رفتار تحکم آمیز و قهریه با مخالفان و ضعیفان هستند آنچنان سخت و سنگین شده که هر اعتراض به حق و قانونى را از ناحیه باطل و بیگانه و دشمن فرض مى‎کنند و با این گونه افراد به زشت ترین و ضداسلامى ترین روشها برخورد مى‎نمایند; که نمونه هایى از آن را هم اکنون در زندانها و دادگاههاى غیر قانونى مشاهده مى‎نماییم .
از همه تأسف بارتر این است که کلیه اعمال و رفتار خود را به شرع مظلوم منتسب نموده و با مقدسترین چهره هاى اسلامى مشابه سازى مى‎نمایند، حب الدنیا یعمى و یصم و یبکم .

روحانیت شیعه هم اکنون در معرض آزمون بزرگى است . براى حفظ نظام جمهورى اسلامى و رعایت حقوق و آزادیهاى فردى و اجتماعى که به صراحت در قانون اساسى و منشور انقلاب آمده است باید متصدیان حکومت را تحت فشار و ارشاد قرار داده و در این امر خطیر اولین مرحله ، عمل به اصل مهم امر به معروف و نهى از منکر و "النصیحة لائمة المسلمین " است که خداى ناکرده در صورت غفلت همگى معاقب و در برابر شهداى عزیز و تاریخ و مردم مواخذ خواهیم بود.
خداوند منان همگى ما را در راه اصلاح خود و جامعه موفق ، و به حضرتعالى عزت و توفیق مزید عطا فرماید. ان شاء الله .
والسلام علیکم .
سید جلال الدین طاهرى

30 شهریور ماه 1388