‏نامه آيت الله طاهرى اصفهانی در پاسخ پيام آيت الله العظمي منتظري

‏نامه آيت الله طاهرى در پاسخ پيام آيت الله العظمي منتظري خطاب به مراجع تقليد، علماء و حوزه هاي علمیه


‏بسمه تعالى ‏

‏حضور محترم فقيه و مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمى آقاى منتظرى‏ ‏ادام الله ظله العالى

‏ ‏با سلام و تحيت و تبريك عيد سعيد فطر و آرزوى سلامتى و طول عمر با‏ ‏بركت حضرتعالى

‏ ‏لازم مى‎دانم مراتب قدردانى و حمايت خود و روحانيت مسئول و آگاه را از‏ ‏مواضع روشنگر و شجاعانه شما در مورد وقايع دردناك و حوادث تأسف بار‏ ‏ماههاى اخير به جنابعالى كه از عالمان عامل و بنيان گذاران و مجاهدان‏ ‏زجرديده نهضت اسلامى و از ياوران اصلى قبل الفتح امام راحل (ره )‏ ‏مى‎باشيد ابلاغ نمايم .

‏ ‏بدون شك براى شما و كسانى كه عمر و سلامت و عزيزان خويش را براى باز‏ ‏شدن سفره رحمت و عدالت و حريت و آبادانى اين سرزمين تقديم نموده اند‏ ‏مشاهده مهمانان ناخوانده و فرصت طلب كه ناخواسته بر سر اين خوان ، به‏ ‏يغما و غارت دين و كيان ملت و كشور و نظام و خون پاك شهيدان و مجاهده‏ ‏ملت مسلمان و انقلابى مشغولند بسيار سخت و چه بسا مستوجب ندامت و‏ ‏پشيمانى است . روح حساس و قلم و زبان و دل و ديده نگران آنها پيوسته در‏ ‏تكاپوى اصلاح و نجات مى‎كوشد و ماءيوسانه درصدد جبران و بازگرداندن‏ ‏مسير به مقصدى هستند كه به مردم وعده داده اند; اما هيهات كه كنار راندن‏ ‏انقلابيون و ياران امام (ره ) و وارثان حقيقى نظام يعنى مردم و جايگزين كردن‏ ‏فرصت طلبان ، متملقين و رياكاران و داخل كردن نظاميان در سياست و‏ ‏ترجيح خشم و دشمنى و نفرت بر عقل و پند و حكمت و تخويف و تخفيف‏ ‏آحاد ملت و نخبگان براى چند صباحى حكومت فجايعى آفريد كه زدودن‏ ‏آثار سوء آن از دامن نظام و روحانيت كارى سخت بلكه ناشدنى‏ ‏است .

‏ ‏مع الاسف هوش و گوش پندگيران و كسانى كه به حكم شرع و عقل و قانون‏ ‏ملزم به تهذيب نفس و تضييق رفتار تحكم آميز و قهريه با مخالفان و ضعيفان‏ ‏هستند آنچنان سخت و سنگين شده كه هر اعتراض به حق و قانونى را از‏ ‏ناحيه باطل و بيگانه و دشمن فرض مى‎كنند و با اين گونه افراد به زشت ترين‏ ‏و ضداسلامى ترين روشها برخورد مى‎نمايند; كه نمونه هايى از آن را هم‏ ‏اكنون در زندانها و دادگاههاى غير قانونى مشاهده مى‎نماييم .

‏ ‏از همه تأسف بارتر اين است كه كليه اعمال و رفتار خود را به شرع مظلوم‏ ‏منتسب نموده و با مقدسترين چهره هاى اسلامى مشابه سازى مى‎نمايند،‏ ‏حب الدنيا يعمى و يصم و يبكم .

‏ ‏روحانيت شيعه هم اكنون در معرض آزمون بزرگى است . براى حفظ نظام‏ ‏جمهورى اسلامى و رعايت حقوق و آزاديهاى فردى و اجتماعى كه به‏ ‏صراحت در قانون اساسى و منشور انقلاب آمده است بايد متصديان‏ ‏حكومت را تحت فشار و ارشاد قرار داده و در اين امر خطير اولين مرحله ،‏ ‏عمل به اصل مهم امر به معروف و نهى از منكر و "النصيحة لائمة المسلمين "‏ ‏است كه خداى ناكرده در صورت غفلت همگى معاقب و در برابر شهداى‏ ‏عزيز و تاريخ و مردم مواخذ خواهيم بود.

‏ ‏خداوند منان همگى ما را در راه اصلاح خود و جامعه موفق ، و به حضرتعالى‏ ‏عزت و توفيق مزيد عطا فرمايد. ان شاء الله .

‏ ‏والسلام عليكم .

‏سيد جلال الدين طاهرى ‏

‏30 شهريور ماه 1388‏