صفحه ۱۸۴

دستاوردهای ایشان در حوزه های مختلف بسیار زیاد است."

در مورد شهروندان بهایی ایران می‎توان به فتوای آیت الله منتظری به حقوق شهروندی بهاییان، در پاسخ به استفتایی که از وی شد اشاره کرد که گفت: "بهاییان هم دارای حقوق شهروندی مانند سایر ایرانیان هستند."

دیان علایی، نماینده جامعه بهاییان در سازمان ملل متحد در این باره می‎گوید: "این واقعا یک قدم خیلی خیلی مهم در تاریخ ایران بود که آیت الله منتظری فرمودند بهائیان ایرانی هم مثل هر ایرانی دیگری حق شهروندی دارند."

این مرجع تقلید حامی اصلاح طلبان، در واکنش به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، بارها از مسئولان خواست نسبت به اشتباهات انجام شده در روزهای اخیر از مردم عذرخواهی کنند.

او همچنین از ضرب و شتم معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری توسط نیروهای بسیج و لباس شخصی ها و نیروهای انتظامی انتقاد کرد.

آیت الله منتظری در اوج اعتراض ها به نتایج انتخابات ایران گفت: "چرا حق مردم را تضییع کردید؟ چرا به مردم زور گفتید؟ چرا چماق کشیدید به روی مردم ؟ هیچ می‎دانید این چماق کشیدن ها، این زدن های مردم علاوه بر این که گناه است دیه دارد؟ مسأله شتر و این ها در کار است ؟ حالا اسمش بسیج باشد که بسیج باشد. بسیج یعنی بسیج در راه خدا، نه بسیج در راه شیطان، که هر کاری که گفتند بکند."

مواضع سیاسی آیت الله منتظری در سال های اخیر باعث شد در

ناوبری کتاب